Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Enerji yatırımlarınızda çözüm ortağınız: ROBİN ENERJİ

Uzman bir ekiple yenilenebilir

Uzman bir ekiple yenilenebilir enerji alanında hizmet veren Robin Enerji, her alanda sizlere “Güneş Enerjisi Tesisi” kuruyor.

Güneş ışımaya devam ettiği sürece kullanılabilecek bir enerji kaynağı olması nedeniyle tükenmeyen bir enerji kaynağı olarak kullanılabilmektedir.

Güneş ışınlarından en fazla faydalanan bölgelerin başında gelen Güneydoğu, Avrupa’ya göre de 3 kat fazla güneş ışını alıyor.

Son zamanlarda bölgede özellikle tarımsal sulama yapan çiftçiler, güneş enerjisine yöneldi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yenilenebilir enerji alanında hizmet veren Robin Enerji’den Elektrik ve Elektronik Mühendisi Erdinç Ayav ile konuştuk.

Geleceğin yenilenebilir enerjide olduğunu dile getiren Ayav; yenilenebilir enerji, enerjinin temini için sürekliliği olan doğal kaynaklardan faydalanılarak enerji üretme yöntemi olduğunu ifade etti.

“Enerjinin israf edilmemesi en öncelikli konumuz olmalı”

Mühendis Ayav, “Gerek tarımsal alanda gerekse tüm enerji tüketim noktalarında verimli bir tüketim yapılabilmesi için bazı alışkanlıklarımızı ve mevcut uygulamalarımızı gözden geçirmemiz gerekir. Enerjinin israf edilmemesi ve hatta tasarruf edilmesi en öncelikli konumuz olmalıdır. Elektrik enerjisinin bölgemizde çok yoğun olarak tarımsal sulamada kullanılmasından dolayı; öncelikle çiftçi sahip olduğu araziyi ne kadar suyla sulayabileceğinin fizibilitesini yapması gerekmektedir. Bunları da profesyonelce, Yani ziraat mühendisi arkadaşlarımıza yaptırmaları gerekir. Ardından yeraltı suyunun derinlik seviyesine göre bir dalgıç pompa seçimine gidilmesi gerekiyor. Son aşamada ise güneş enerjisi sistemine geliyoruz.” diye konuştu.

“Projelerimiz çiftçilerimiz için büyük bir fırsat”

Tarımsal sulamayla ilgili Robin Enerji olarak Ziraat Bankası ile bir proje gerçekleştirdiklerini ve bunun çiftçiler açısında büyük bir fırsat olduğunu kaydeden Ayav, sözlerini şöyle dürdürdü:

“Robin Enerji olarak; Ziraat Bankası ile bir proje gerçekleştirdik. Alacakları kredi ile güneş enerji tesisine harcanılan meblağı 4 yılda geri kazanıyorlar. Yılda bir defa ödeme yapıyorlar ve ödemeler bittiğinde ‘Güneş Enerjisi Tesisi’ sahibi oluyorlar. Çiftçiler, zaten enerji ücretini yani faturasını elektrik şirketine ödüyor, bu durumda elektrik faturası ödemek yerine kuracakları tesisin taksitlerini ödeyecekler. Çok kısa bir sürede sistem kendini amorti ederek onlara kalmış olacak. 4 yıl sonra Güneş Enerjisi Tesisi, onların en önemli demirbaşı olacak. Çünkü hem elektrik faturalarının giderek altından kalkamaz bir gider olması sebebi ile hem de bölgemizde yaşanan elektrik kesintileri durumlarından etkilenmeyecekler.”

“Dünyayı gelecek nesillere daha temiz bırakmalıyız”

Çiftçilerin artık kendi elektriklerini üretmelerinin zamanının geldiğini belirten Ayav, “Ayrıca belli koşulları sağlayan ve Güneş enerjisi tesisini kuran vatandaş, fazla ürettiği elektriği şebekeye yani Dicle EDAŞ’a satabiliyor. Örneğin vatandaş, çatısında kurduğu güneş panelleriyle ürettiği enerjinin bir kısmını zaten kendisi kullanıyor. Geriye kalan fazla enerjiyi şebekeye veriyor. Birim fiyatı da şebekeden aldığı fiyatla aynı. Tabi vatandaş akşam şebekeden kullandığı için mahsuplaşma yapılıyor. Bir aylık fatura belirlendiğinde mahsuplaşmadan kalan kısmı faturalandırılıyor. Bu durumda iki ihtimal söz konusu; birinci vatandaş fazla üretim yapmış ise, ürettiği fazla enerji karşılığında bir ücret alıyor. İkincisi vatandaş fazladan tüketim yapmış ise, sadece tüketim yaptığı fazladan enerji bedelini ödüyor. Bu sistemi kuran birçok vatandaş, elektrik şirketine enerji satıyor. Son olarak herkese tavsiyem; enerji tüketim alışkanlıklarını gözden geçirin. Tüketimlerinizi liste halinde not edin ve yapabileceğiniz iyileştirmeleri muhakkak yapın. Fazladan tükettiğimiz enerjiyi nasıl minimalize edip dünyayı gelecek nesillere daha temiz nasıl bırakabilirizin yollarını aramamız lazım.” diye konuştu.

Adres: Tepebaşı Mahallesi Mardin Caddesi Dunaysır İş Merkezi kat: 2 No: 208 KIZILTEPE / MARDİN

İletişim: 0542 822 18 93 – 0542 822 1893