Son Dakika Haberler

Çarşı pazarda Ramazan telaşı

Çarşı pazarda Ramazan telaşı
Okunma : 17 views Yorum Yap

Ramazan ayı yaklaşırken, çarşı pazarlarda alışveriş telaşı başladı. Pazara çıkan vatandaş, fiyat pahalılığından, esnaf ise satış yapamamaktan şikayetçi…

Ramazan ayına sayılı günler kaldı. İftar ve sahur sofraları için çarşı pazarlarda alışveriş telaşı yaşanıyor. Tezgâhlarda Ramazan ayına has yiyecekler yer alırken vatandaşlar daha çok peynir, zeytin, tereyağı, pekmez, tahin gibi temel ihtiyaç ürünlerini tercih ediyor.

Mardin’in tarihi çarşılarında da Ramazan hareketliliği yaşanıyor. Ramazan ayının başlamasına günler kala Cumhuriyet, Hasan Ammar Çarşısı ve semt pazarlarında sahur ve iftar sofralarının tadı tuzu için hazırlıklar başladı.

Ramazan ihtiyaçları için Mardinlilere hazırlık yapan esnaf, müşterilerinin sahur ve iftar ihtiyaçlarını karşılamak için en çok tercih edilen köy ürünleri, hurma, baharat gibi ürünlerini hazırladı. Ürünlerini raflara tek tek dizen çarşı esnafı, müşterilerini bekliyor.

‘SATTIĞIMIZI ÜRÜNÜ YERİNE KOYAMIYORUZ’

Eski ramazanlara göre satışlarının düştüğünü belirten esnaf Ahmet Piroğlu, şunları söyledi: “Ramazan ayına az bir süre kalmasına rağmen bir hazırlık telaşı var ama alışveriş yok. İnsanlarda alışveriş hevesi kalmamış. Kimsenin bir şey aldığı yok. Eskiden Ramazan’a bir ay kala insanlarda bir canlılık vardı ama şu an bir hafta kalmasına rağmen bir hareketlilik yok. Sadece Mardin’de değil Türkiye genelinde böyle olduğunu düşünüyorum. Rabbim, hayırlısını etsin. Zaten sattığımızı da yerine koyamıyoruz. Her gün fiyatlar değişiyor.”

‘RAMAZANA HAZIRLIK YAPIYORUZ’

Alışveriş yapan vatandaşlardan Hikmet Tekin, Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını temenni ederek, “Sahur için peynir, tereyağı, helva, tahin, pekmez gibi kahvaltılık ürünler aldık. İftar içinde pirinç, bulgur, yağ, et gibi gıdalar aldık. Fiyatlar uygun olan da var, pahalı olanda var. Ramazana hazırlık yapıyoruz, şimdiden bütün Müslümanların Ramazan-ı Şeriflerini kutluyorum.”

Sağlık. Establishing a regular sleep schedule, creating a comfortable sleep environment, and practicing good sleep hygiene can. Mahmud abbas blinken'e "israili durdur" dedi nusaybin medya.