Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Gıda ürünleri başta olmak

Gıda ürünleri başta olmak üzere devam eden zam furyası, vatandaşın alım gücünü iyiden iyiye düşürdü.

Akaryakıt ve enerji başta olmak üzere temel gıda maddelerine üst üste gelen zamların devam etmesi özellikle alım gücü düşük olan vatandaşı mağdur etmeye başladı.

Temel gıda maddelerine yapılan zamlardan etkilenen Kızıltepe halkı, fiyatların denetlenmesi için yetkililere çağrıda bulunuyor.

Ekonominin gidişatı, işsizlik, faturalardaki ciddi fiyat artışları ve hayat pahalılığı gibi birçok konudan yakınan Beşir Karahan,  yetkililerin bu zamlara bir an önce çare bulması gerektiğini belirtti.

Zamlardan dolayı zor durumda olduklarını belirten Hacı Mehmet Çelik, “Son aylarda her şeye yüzde yüz zam gelmiş. Bu yüzden millet perişan olmuş. Elektrikten gıda ürünlerine kadar her şeye zam yapılmış. Milletin alım gücü zaten düşük, şimdi de daha çok dar boğaza girmiş. Bir çözüm bulunması gerekir.” dedi.

Eczanelerde ilaç bulunamıyor

Son günlerde yaşanan ilaç krizi en basit ilaçları bile bulunamaz hale getirirken çocukların yanı sıra bazı yetişkin ilaçlarında da tedarik sorunu yaşanıyor. Bulunamayan ilaçlar arasına grip, enfeksiyon, ishal gibi herkesin ulaşabileceği ilaçlar ile kritik kanser, şeker ve kalp ilaçları da var. İlaçları tek eczaneden temin edemeyen vatandaşlar, ilacını bulmak için eczaneleri tek tek dolaşıyor.

Çeyrek altın 1000 TL’yi gördü

Altın fiyatlarının küresel çapta yükselmesi ve dolar/TL’de rekor yüksek seviyelerin görülmesiyle çeyrek altının fiyatı da 1000 TL’nin üzerini gördü. Dolar/TL’de 10 seviyesinin aşılmasının ardından yükseliş sürüyor.

Zabıtadan denetimler

Öte yandan, Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam’ın ilçede fahiş fiyat ve hileli satışlara geçit verilmemesi yönünde verdiği talimatın ardından harekete geçen zabıta ekipleri, denetimler gerçekleştirdi.

Temizlikten gramaja, imalat araç gereçlerinden satış ve sunuma varıncaya kadar çok geniş kapsamlı yapılan denetimlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceği kaydedildi.