Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vali Demirtaş: “Bu yıl 43 proje ile 900 milyon liralık yatırım planlanıyor”

Mardin Valisi ve Büyükşehir

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, kentteki basın mensuplarıyla bir otelde bir araya geldi. Vali Demirtaş, Büyükşehir Belediyesinin 19 aylık faaliyetlerini ve 2022 yılında yapılması planlanan çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

Tüm ihaleleri açık ihale usulü ile şeffaf ve usullere uygun yaptıklarını anlatan Demirtaş, “2018 yılında 465 milyon lira bütçemiz var, 2019 yılında 425 milyon, göreve başladığım 2020’de 430 milyon, 2021 yılında 605 milyon lira. Son iki yıldır belediyemiz fazlalık veriyor. Geçen yıl, 120 milyon liraya yakın fazlalık verdi. 2021 yılı içerisinde 352 milyon lira yaklaşık maliyeti olan 61 ihale yaptık. Bunların kırım oranı yüzde 29. 61 ihalemizi 247 milyon liraya sözleşmeye bağladık.”

Şu ana kadar 85 proje hazırladıklarını belirten Demirtaş, bunlardan 33’ünün tamamladıklarını aktardı.

Vali Demirtaş, “Bu projelerin parasal gerçekleşme oranı yüzde 79, fiziki gerçekleşme yüzde 83. İhale ve yatırım durumundaki proje sayısı ise 9. Bu yıl yapılması planlanın proje sayısı ise 43. Yatırım ve proje giderlerinin ise 900 milyon lira olmasını bekliyoruz” dedi.

Güneş enerji sistemi, içme suyu, fidan üretimi ve dağıtımı, kongre ve fuar merkezi, millet bahçeleri ve millet ormanı, mesire alanları, semt pazarları ve sebze halleri, otogarlar, kadın ve gençlik merkezleri, organize sanayi bölgeleri, bilim merkezi ve engelli rehabilitasyon merkezi, sokak sağlıklaştırma ve turizme yönelik bir çok projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını ifade eden Demirtaş, 2022’yi istihdam ve sosyal yardımlaşma yılı olarak ilan ettiklerini ifade etti.

Ekmek ve fırın ile ilgili bir çalışmanın olacağını aktaran Demirtaş, “Amacımız bu ekmek fırınında ürettiğimiz ekmekleri, AŞ evinde yaptığımız yemekleri birlikte dağıtmak” diye konuştu.

Daire başkanlarının da katıldığı basın toplantısı soru-cevap bölümüyle sona erdi.