Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Unat: Spor yasası sorun değil, çözüm üretmeli

Büro Memur Sen Mardin

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat uzun süredir üzerinde çalışılan “Spor Yasası” Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması ile alakalı basın açıklaması yaptı.

Unat açıklamasında, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifi ile ilgili hükümete ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’na çağrıda bulundu. Büro Memur-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, Kanun Teklifi kapsamında yapılacak düzenlemelere Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çalışan personelin sorunlarına da yer verilerek, çözüm istenildi.

Açıklamada, Türk sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan yasada en önemli unsurun “insan” olduğuna dikkat çekildi. Sporun öznesi insandır denildi. İnsanı görmezden gelen hiçbir yasa başarılı olamaz ifadelerine yer verildi. Çalışma barışının sağlanması ile talepleri ve sorunları çözülmüş personelin daha verimli bir iş ortaya çıkaracağının ifade edildiği açıklamada “Türk Sporunun geleceği mutlu personelden geçer” denildi.

Açıklamada, “TBMM’deki ‘Spor Yasası’ çalışmalarına ilave maddeler eklenmesi konusunda ısrarcıyız” denildi.

Böylece “Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çalışan Sözleşmeli personelin kadro sıkıntısı ve Fazla Mesai Ücretleri konusunda yaşadığı rahatsızlıklar ortadan kalkacaktır” ifadelerine yer verildi. İlave personel alımı ile verimliliği düşüren iş yükünün azaltılması da istenildi.

Açıklamada, infaz koruma memurlarına verilen 3. ve 4. Derece kadro hakkı, Sağlık çalışanlarının maaşları için hazırlanan ek zam düzenlemesi hatırlatıldı. TBMM’de yasalaşan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlere “uzman ve başöğretmen” olma hakkı ve ek zam verildiğine dikkat çekildi.

Mutlaka ‘Spor Yasası’na ilave maddelere eklenerek Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çalışan personelin özlük haklarıyla ilgili  (kadro, derece, mesai ücreti, ek zam ve Yurt Yönetim Personellerinin nöbet ücretinin ödenmesi) yaşanan sıkıntıların çözüme kavuşturulması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, Antrenör, Sportif Eğitim Uzmanları ve Yurt Yönetim Personeli olarak görev alan çalışanların “Spor Yasası” kapsamına dâhil edilerek sözleşmelerinin kadroya geçirilmesi, yeni personel alımı ile iş yükünün azaltılması gibi sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor denildi.

Büro Memur-Sen, komisyon görüşmeleri devam eden 3600 Ek Gösterge çalışmaları ile ilgili de hükümete ve bakanlığa çağrıda bulundu.3600 düzenlemesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı çalışanlarının unutulmaması gerektiği vurgulandı.  Adil ve taleplere cevap verecek bir ek gösterge düzenlemesinin çalışma barışını ve verimliliği artıracağı aktarıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na çağrıda bulunan Büro Memur-Sen yetkilileri, bakanlığa bağlı personelin sorunlarının çözümü için Mecliste hazırlıkları süren “Spor Yasası’nı işaret etti. Sorunların yetkili sendika ile istişare edilmeden çözüme kavuşamayacağı vurgulandı. “Personelin sorunlarının çözümü için adres Büro Memur-Sen’dir” denildi.