Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

UÇURTMANIN PEŞİNDEN 30 ÜLKE GEZDİ

Mardin’de yaşayan Zahit Mungan’ın

Mardin’de yaşayan Zahit Mungan’ın (32), çocukken ip bağladığı naylon poşeti uçurarak başlayan uçurtma tutkusu, 26 yıldır sürüyor. Son 19 yılda yurt içi ve dışında 30 ülkeyi gezerek 39 festivale katılan Mungan, önemli dereceler elde etti.

Mardin, taş evleri ve zengin kültürel dokusu dikkatleri üzerine çeken tarihi bir kent. Usta, hünerli ellerde oya gibi işlenmiş taş evleri, kilise ve camileri ile Mardin için “açık hava müzesi” tanımı kullanılıyor. Mezopotamya Ovası’na bakan tarihi kentin semalarını uçurtmalar süslüyor.

Mardinli Uçurtma Ustası Zahit Mungan (32), çocukken başladığı uçurtma uçurma sevdasını 26 yıldır sürdürüyor. Doğup büyüdüğü evi uçurtma atölyesine çeviren Mungan, yaptığı profesyonel uçurtmalarıyla şimdiye kadar 30 ülkeyi gezen Mungan, birçok ödül aldı.

Mungan, en son Çin’deki Weifang Uluslararası Uçurtma Festivali’nde tavus kuşu uçurtmasıyla “Üç Boyutlu Şişme Uçurtma” dalında altın madalya, “Estetik Uçurtma” dalında ise bronz madalya kazanmıştı.

NE ZAMAN MARDİN’E GELİRSENİZ MUTLAKA GÖKYÜZÜNDE BİR UÇURTMA GÖRÜRSÜNÜZ’

3 boyutlu tavus kuşu uçurtmasına çok emek vererek 5 ayda tamamladığı belirten Mungan, uçurtma uçurduğunda çok mutlu olduğunu söyledi. Mungan, “Ben, uçurtma kültürümüzü yaşatmak ve bunu nesilden nesile aktarmak istiyorum.” dedi.

Mungan, “Mardin’de uçurtma bir gelenektir, ne zaman Mardin’e gelirseniz mutlaka gökyüzünde bir uçurtma görürsünüz. Bu da benim ilham kaynağımdır. Tavus kuşuna büyük bir emek verdim. 5 ayda tamamladım ve büyük bir ilgi gördü Tavus Kuşu uçurtması. Uçurtmanın başkenti Weifang Çin olarak biliyor. Dünyanın en büyük uçurtma festivallerden bir tanesidir. 2 ödül aldım. ‘Üç Boyutlu Şişme Uçurtma’ dalında altın madalya, ‘Estetik Uçurtma’ dalında ise bronz madalya kazandım.” dedi.

UÇURTMA BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDÜR’

Uçurtma uçurduğumda çok mutlu olduğunu dile getiren Mungan, şöyle konuştu: “Uçurtma bizim kültürümüzdür, ruhumuzun bir parçasıdır. Bunun yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması lazım. Bunun için çalışıyorum. Tabi hak ettiğimiz ödülü verdikleri için yetkililere çok teşekkür ediyorum.”