Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sakal-ı Şerif heyecanı

Mardin’de Ulu Camii’nde bulunan Sakal-ı Şerif, Ramazan ayı dolayısı ile vatandaşın yoğun ilgisini çekiyor.

Mardin'de Ulu Camii’nde bulunan

Mardin’in merkez ilçesi Artuklu’da kentin simgesi haline gelen Ulu Camii’nde bulunan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) Sakal-ı Şerif’i, Ramazan ayı dolayısı ile vatandaşın ilgisini çekiyor.

Sakal-ı Şerif’i ziyaret eden vatandaşlardan Bedrettin Ekin, “Sakal-ı Şerif şuan da Mardin Ulu Camii’nde bulunmaktadır. Geldikçe burayı ziyaret ediyoruz ve Fatiha okuyoruz.” dedi.

“Sakal-ı Şerif’i ziyaret etmek çok güzel bir duygu.” diyen vatandaşlardan Ali Tepe, “Çoğu zaman yukarı Mardin’e gelirken buraya uğramadan gitmeyiz. Her zaman gelip sakalı Şerif’i ziyaret edip namazımızı kılıp gideriz.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Yusuf Yücesoy da “Sadece Mardin Ulu Cami’de sakalı Şerif var. Her geldiğimizde ziyaret ediyoruz. Mardin’e uğrayanlar gelip görsünler, görmeleri lazım. Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerif’ini ziyaret etmek çok güzel bir duygu tarif edilmez.” dedi.

Sakal-ı Şerif’in Mısır’dan getirtildiği ve daha sonra camiye hediye edildiğini söyleyen cami imamı, “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) Sakal-ı Şerif, bizdeki kitabeye göre Sultan Abdulhamid döneminde Mısır’dan getirtiliyor ve burada bir aileye hediye ediliyor. Aile herhalde Osmanlı döneminde iyi bir şey yapıyor ki bunu ona hediye ediyorlar. Sonradan o aile de camimize vakfediyor. Camimiz bilindiği üzere camimiz Mardin’in en eski camilerinden en kadim camilerinden camiye hediye ediliyor ve camide saklanıyor. 2006 yılına kadar camimizde Kadir gecelerinde çıkarılır ve bayram sabahına kadar ziyarete açılırdı. Öğleden önce bayanlar gelir öğleden sonra da erkekler gelir Sakal-ı Şerif’i ziyaret ederlerdi. 2006 yılında camimiz restorasyona girdi. O restorasyon sırasında bu şekilde sürekli ziyarete açık olacak şekilde duvara konumlandırıldı.” dedi.