Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Okullar ne zaman kapanacak?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “16 Haziran’da okullar kapanıyor, uzatma yapmadık” açıklamasını yaptı.

Bakan Özer, katıldığı canlı yayın programında gündeme dair soruları yanıtladı. Bakan Özer, “16 Haziran’da okullar kapanıyor, uzatma yapmadık. 1 Ağustos- 1 Eylül tarihleri arasında deprem bölgesinde 2 aylık telafi eğitim programı yapacağız. Öğrenciler illa eğitim aldıkları lokasyonda değil istedikleri ilde bu eğitimi alabilecek. Deprem bölgesine 82 bin 560 öğrenci geri dönüş yaptı.” dedi.

OECD’NİN TÜRKİYE EĞİTİM RAPORU

“Türkiye’de okullaşma oranlarıyla ilgili problemler vardı.” diyen Özer, “Okullaşma oranı yüzde 50’nin altındaydı. Son 20 yılda bunların iyileştirilmesi için hamleler yapıldı. 20 yılda okul öncesi eğitim yüzde 99,9’a ulaştı. Yüzde 44 olan lisede okullaşma oranı yüzde 99,12’ye yükseldi. Raporda ‘Türkiye kaliteli şekilde büyüme sağladı’ diyor. Türkiye, öğretmen sayısını artırarak, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını da azaltmış. Raporda bu şekilde geçiyor. Lisedeki öğretmen başına düşen öğrenci sayısı OECD’den bile iyi.” diye konuştu.

KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANI

Özer, “Kız çocuklarımızın okullaşma oranı 2000’li yıllarda yüzde 39’du, bu dönüşümden sonra yüzde 99’a çıktı. Kız çocuklarının okullaşma oranı, erkeklerin üzerine geçmeye başladı.” dedi.

‘YURT DIŞINA BEYİN GÖÇÜ’ İDDİASI

‘Yurt dışına beyin göçü’ iddiasının tamamen bir algı olduğun aktaran Özer, “Türkiye’nin yaşanılabilir bir ülke olmadığıyla ilgili algı yapıyorlar. Yükseköğretimdeki uluslararası öğrencilerin sayısı sürekli artıyor.” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN İDDİALARI

Özer, “Kılıçdaroğlu’nun iddiaları tamamen yalan. OECD raporları ortada, isteyen herkese verilerimizi veririz. Türkiye okullaşma oranlarını yüzde 99’un üzerine çıkarmışken bu iddialar bana hakikatle, sahadan kopukluk olarak geliyor. Kılıçdaroğlu verileri çarpıtıyor, bu emeğe saygısızlıktır.” ifadelerini kullandı.

MESLEKİ EĞİTİME YÖNELİK ADIMLAR

Özer, sözlerine şöyle devam etti: “İlk kez yüzde 1’lik başarı dilimlerinden öğrenci alan okullarımız ortaya çıkmaya başladı. Diğer taraftan meslek liseleri döner sermaye kapsamında üretim yapmaya başladı. Meslek liseleri artık yurt dışına ihracat yapmaya başladı. Meslek eğitim Merkezleri’nde haftada bir gün öğrenciler okula gidiyor, 4 gün iş yerinde oluyor. Mezunların istihdam oranı da yüzde 88.”

YENİ ÖĞRETMEN ATAMASI

Öğretmen atamalarına ilişkin de konuşan Özer, “Mülakatların kaldırılacağını cumhurbaşkanımız açıklamıştı. Mülakat kaldırıldığı zaman öğretmen atmasında tek kriter KPSS olacak. İnşallah bundan sonra 45 binle sınırlı kalmayacak, atama illa ki olacak. Bizim istediğimiz kardeşlerimizin bir an önce okullarına kavuşması.” dedi.