Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekildi

Mardin’de “15 Ekim Dünya

Mardin’de “15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü” nedeniyle erken tanının önemine dikkat çekildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, her yıl “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” ve “15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü” kapsamında halkı meme kanseri konusunda bilgilendirme ve farkındalık oluşturma amacıyla etkinlikler yapıldığını belirtti.

Yavuz, meme kanserinin ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve en sık ölüme neden olan kanser türü olduğunu söyledi.

Erken tanının tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinde de sağ kalım ve uygulanacak tedaviyi belirlemede en önemli faktör olduğunu dile getiren Yavuz, 40-69 yaş arasındaki tüm kadın vatandaşlarının meme kanseri taramasından geçmesini sağlayan Sağlık Bakanlığı’nın Ulusal Tarama projesi olduğunu vurguladı.

Yavuz, 20 yaşından itibaren sağlıklı kişilerin ayda bir kendi kendilerine meme muayenesi yapması gerektiğini hatırlatarak, meme kanserinde erken tanının, tedavinin başarıya ulaşma ve hastanın hayatta kalma şansını arttırdığına dikkati çekti.

Meme kanserinde taramanın ve erken tanının önemine dikkati çeken Yavuz, “Meme kanserinin en önemli belirtisi memede ağrısız ele gelen, zamanla büyüyen kitledir. Ayrıca meme başının çekilmesi ve memede ağrı olması, meme başında portakal kabuğu görünümü oluşturacak cilt lezyonu, meme derisinde kaşıntı veya belirgin cilt lezyonu, egzama gibi döküntülü, pullu değişikler, tek taraflı meme başı akıntısı ve koltuk altında ele gelen kitlenin olması gibi semptomlar meme kanserinin belirtileri olarak kabul edilmektedir.” dedi.

Yavuz, vatandaşların Artuklu Sağlıklı Hayat Merkezinde, Artuklu ve Kızıltepe ilçelerimizde bulunan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM), Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kızıltepe, Midyat ve Nusaybin İlçe Devlet hastanelerimizde bulunan KETEM birimlerinde kanser taramalarını ücretsiz yaptırabileceklerini belirtti.