Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’in dokusunu bozan betonarme binaların yıkımı sürüyor

Mardin’in mimari yapısının ortaya

Mardin’in mimari yapısının ortaya çıkarılması için yürütülen çalışmalar kapsamında, tarihi yapının önüne inşa edilen betonarme 5 katlı 20 daireli betonarme binanın yıkım çalışmalarına başlandı.

 

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca alınan karar doğrultusunda, Mardin’in tarihi ve kültürel dokusunu bozan, sit alanı içerisinde bulunan betonarme binanın yıkımı sürüyor.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Artuklu ilçesi Yeniyol Mahallesinde bulunan 5 katlı 20 daireli betonarme binanın yıkım çalışmalarını başlattı.

Güvenlik önlemlerinin ardından ekiplerin yıkım çalışmasını izleyen Demirtaş, çalışmanın ardından Mardin Kalesi, Ulu Cami ve tarihi yapıların daha görünür olacağını kaydetti.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca 240 binanın yıkım kararının alındığını ve bugüne kadar 180 betonarme binayı yıktıklarını belirten Demirtaş, toplamda 1000 binanın yıkılacağını söyledi.

Vali Demirtaş, “Biz ilk günden beri tarihi Mardin’de sit alanı içerisinde olan betonarme binaların yıkımına başladık. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca 240 binanın yıkım kararını almıştık. Bugün büyük bir bananın yıkımını başlatıyoruz. Yaklaşık 5 bin 500 metrekare büyüklüğünde kapalı alanı olan bir bina. 20 tane daire var burada. Bugüne kadar 180 bina yıkılmış, kısmet olursa bu binaları yıkmaya devam edeceğiz. Amacımız; sit alanı içerisindeki bütün betonarme binaları yıkıp tarihi kenti ortaya çıkartmaktır. Turizmi canlandırarak buranın bir cazibe merkezi olduğunu herkes görecek.  Şimdiden hayırlı olsun inşallah.” diye konuştu.