Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’deki STK’lar Misafir Depremzedeler için bir araya geldi

Mardin STK Platformu, Mardin’de

Mardin STK Platformu, Mardin’de misafir edilecek olan depremzedelerin gerek barınma gerekse de diğer ihtiyaçlarının karşılanması için yapılması gereken çalışmaları masaya yatırdı. STK Platformu, Mardin’e gelecek depremzedelere bünyesinde oluşturduğu “Depremzedelerle Dayanışma Komisyonu” Üzerinden çalışmalarını sürdürecek.

Mardin’de aralarında; Memur – Sen, İlim Yayma Cemiyeti, MÜSİAD, İHH, Umut Kervanı ve Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti’nin de aralarında bulunduğu 61 Sivil Toplum Örgütü’nden müteşekkil olan Mardin STK Platformu, Kahramanmaraş merkez üssü olan depremin ardından Mardin’e gelecek depremzedelerle ilgili yapılacak çalışmalar üzerine görüş alışverişinde bulundu.

Mardin STK Platformu Sekreteryası’nın yanısıra Danışma Kurulu Üyeleri olan STK önceki Dönem Sözcüsü Mustafa Aydın, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ile AK Parti 5. Dönem İl Başkanı Mehmet Ali Dündar’ın da hazır bulunduğu toplantının ilk bölümünde; Mardin STK Platformu olarak depremin yaşandığı andan itibaren affet bölgesine ulaştırılan yardımlar, acil ihtiyaç olarak hissedilen yardımların tedariki ve temini üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

STK Platformu Danışma Kurulu Üyeleri gerçekleştirdiği koordinasyon toplantısının ikinci bölümünde ise; Depremin yaşandığı komşu illerden Mardin’e gelerek misafir edilecek depremzedelerin barınmaları ve gereksinim duyacakları ihtiyaçlarının karşılanması hususunda çalışma yürütecek olan, “Depremzedelerle Dayanışma Komisyonu” adıyla Platform bünyesinde oluşturulacak bir komisyonun kararı alındı.

Depremzede misafirlerin öngörülemeyecek ve muhtemelen zamana yayılacak olan barınma sorunlarıyla karşılaşmamaları, Psiko-destek ve Sosyo-destek ihtiyaçlarını da takip edecek komisyonun merkez olarak kullanacağı çalışma merkezi ve ofisi tespit edilirken komisyonda görev yapacak, aralarında Üniversiteden ve Kızılay’dan uzmanların da bulunacağı üyeler de tespit edillerek çalışmalara başlandı.

Toplantıda; Deprem bölgesinde yaşanan yardım sürkülasyonun yakından takip edilmesiyle birlikte, insani yardımların israfa yol açmaması ve daha fazla yığılmalara sebebiyet vermemek için Mardin’deki çalışmaların şehre gelerek misafir olarak kalacak depremzedelerin ihtiyacının giderilmesi hususu üzerine yoğunlaştırılması kararı alındı.

Toplantıda yapılacak bütün çalışmaların Mardin Valiliği, AFAD ve Kızılay ile koordineli bir şekilde eşgüdüm içerisinde yürütüleceğinin de altı çizildi.