Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin üç milyon kişiyi ağırladı, turizmcinin yüzü güldü

Mardin üç milyon kişiyi ağırladı, turizmcinin yüzü güldü

Sahip olduğu tarihi ve mimari güzellikleri ile geçen yıl 3 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Mardin’de yüzler gülüyor.

Salih KESKİN’in özel haberi…  

Dinlerin, dillerin ve kültürlerin yüzyıllardan beridir iç içe ve kardeşçe yaşandığı, dar sokakları, taşın oya gibi işlendiği evleri, tarihi camileri, medreseleri, manastırları, antik kentleriyle son yılların gözde şehri olan Mardin, turizmde en önemli cazibe merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin’de turistlerin en çok ziyaret ettiği mekânların başında ise cami, medrese, kilise ve manastırlar yer alıyor.

Mardin Kalesi eteğindeki “Eski Mardin” diye tabir edilen sit alanındaki, 13’üncü yüzyılın başında Artuklu Sultanı Melik Nasreddin Artuk Aslan tarafından yaptırıldığı değerlendirilen ve yıkılmış olan minaresi 1916-1917 yıllarında Ermeni mimar Serkis Lole tarafından eklektik üslupla, iskelesiz inşa edilen tarihi Şehidiye Medresesi ve Camii’nin görüntüsü gelen misafirleri cezbediyor.

Açık hava müzesi Mardin’de konaklayan turist sayısında büyük artış yaşanıyor. Tarihi kentte 2022 yılında 700 bin kişi konakladı. Günü birlik ziyaretlerle birlikte Mardin, üç milyon kişiyi ağırladı.

HEDEF 1 MİLYON KONAKLAMAYI AŞMAK

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Gürgör, 2023 yılında 1 milyonu konaklamalı olmak üzere tarihi kentte 3 milyonun üstünde bir misafiri ağırlamak olduğunu söyledi.

Gürgör, “Mardin son zamanlarda yıldızı parlayan ve kültürü, inancı ile gündemde olan bir kent. 2022 yılı Mardin turizmi için çok güzel geçti. Yaklaşık 700 bin kişi konakladı. 2 milyon kişiye yakın giriş-çıkışlar oldu. Gelen misafirlerimiz büyülenmiş bir şekilde geri döndü. Çünkü Mardin, her kesime, her ırka hitap eden bir şehirdir. Gerek tarihi gerek gastronomisi ile gelen misafirler kendilerinden bir parça görüyorlar. Daha önce belli dönemlerde turizm sezonu vardı ama şu an tüm yıla yayılmış, 11 ay hatta 12 ay boyunca gelen ziyaretçilerimiz vardır. Şuan Ocak ayındayız ama bize gelen talepler var, gelen misafirler var. 2023’te ise 1 milyon konaklamayı aşacağımızı hissediyoruz. Pandemiden önce aslında biz bu rakama yakalamaya çok yaklaşmıştık, ama tüm dünyada olduğu gibi Mardin turizmi de bu pandemi teröründen etkilendi. 2023 yılında hedefimiz olan 1 milyon konaklamayı yakalayıp daha verimli daha güzel bir şekilde gelen misafirleri ağırlamak istiyoruz.” dedi.

OTELLERDE DOLULUK YÜZDE 90

2022 yılının kendileri açısından çok verimli geçtiğini belirten otel işletmecisi Veysel Demir de doluluk oranlarının yüzde 90’ı bulduğunu söyledi.

Demir, “2022 yılından beklentilerimiz çok güzeldi, otellerimiz yüzde 90 doluluk oranı ile çalıştı. 2023 yılı hedeflerimiz yüzde yüz doluluk oranı yakalamaktır. Mardin turizmini 12 aya yayılmasını arzuluyoruz, istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz.  İnşallah 12 boyunca gelen misafirlerimizi ağırlamayı düşünüyoruz. Herkesi Mardin’e bekliyoruz.” diye konuştu.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT