Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de “Tarım ve Hayvancılık Araştırması” yapıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi Kamu

Mardin Artuklu Üniversitesi Kamu Özel ve Karma Sektör İşbirliği Koordinatörlüğü (MAÜKÖK), Kızıltepe Ticaret Borsası, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası, Nusaybin Ticaret Borsası, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği yaparak Mardin’in Tarım ve Hayvancılık Yapısına ilişkin bir saha araştırması gerçekleştirdi.

İktisat-İşletme Bölümleri öğrencilerinin katkılarıyla yürütülen bu araştırma 8.Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nın (MAGROTEX’21) 18 katılımcı firmasıyla yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi.

Mardin’in tarım ve hayvancılık yapısına ilişkin sorunların bu sektörlerle yakından ilgili firmaların bakış açısıyla tespit edilerek çözüm tekliflerinin ortaya konulmasını amaçladıklarını söyleyen Mardin Artuklu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi/MAÜKÖK Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci, firma temsilcilerine Mardin’deki tarım ve hayvancılık yapısına dair değerlendirmeleri ile Mardin’deki tarım ve hayvancılık yapısına dair sorunların giderilmesine yönelik neler yapılabileceğini sorduklarını ifade etti.

Verimli arazilerinin varlığına rağmen tarımda kapasite altı üretim olduğuna dikkat çekilen araştırmada Mardin’in tarım ve hayvancılık kapasitesinin tam olarak kullanılamadığı aktarıldı.

Geleneksel tarım uygulamaları yerine modern bilgilere dayalı üretim yapılmalı

Mardin’de üretici kesimin tarım faaliyetlerini gerçekleştirirken doğru bilinen yanlışlar yapılabildiği, yabancı otlarla mücadelenin ağırlıklı olarak kimyevî ilaçlarla gerçekleştirildiği, çiftçilerin uygun teknik bilgilere dayalı olmadan klasik yöntemlerle tarım yaptığı, farklı teknolojik araçlara/metodlara önyargı ile yaklaşıldığının belirtildiği araştırmada farklı tarımsal metotları deneyebilecek çiftçilere ihtiyaç olduğu geleneksel tarım uygulamaları yerine modern tekniklere ve bilgilere dayalı tarımsal faaliyetlere doğru bir dönüşüme ihtiyaç olduğunun altı çizilmekte.

Hayvan ölüm oranının yüksek olduğu ve bilinçsiz dişi hayvan kesiminin yoğun olduğunun aktarıldığı araştırmada hem tarımsal hem hayvansal faaliyetlerde daha verimli ve uygun üretim için, üreticilerin tarıma ve hayvancılığa yönelik farkındalık ve bilinçlendirme seviyelerinin artırılması gereğine dikkat çekildi.

Rektör Özcoşar: Üniversite 5T vizyonunun en önemli başlıklarından biri tarım

Şehrin ve bölgenin içinde barındırdığı bütün değerleri gün yüzüne çıkararak gelişmesine katkı sunan Mardin Artuklu Üniversitesinin oluşturduğu 5T Vizyonuyla bu gelişmelere ivme kazandırdığını söyleyen Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, 5T Vizyonunun en önemli ve hayati başlıklarından birinin tarım olduğunu kaydetti.

Tarım ve Hayvancılık alanının bölge için önemine dikkat çekerek sahaya inen ve sahada çalışan bir üniversite olgusu üzerinde çalıştıklarını ifade eden Özcoşar, tarımın odak noktalarından biri olduğunu, sektörel anlamda yaptıkları çalışmaları teorik bilgi ışığında ilgili kişilerle ortaklaşa, onların deneyim ve tecrübelerinden hatta ihtiyaçlarınızdan faydalanarak ilerleme kaydetme yönünde bir stratejileri olduğunu ifade etti.

Saha çalışmaları ilgili kurumlarla paylaşılıyor

Mardin Artuklu Üniversitesi Kamu Özel ve Karma Sektör İşbirliği Koordinatörlüğünce gerçekleştirilen saha çalışmalarının ilgili kurumlarla paylaşılıp birlikte değerlendirmeler yapıldığını ve öneriler geliştirildiğini belirten Özcoşar, saha çalışmalarının ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde devam ettirileceğini kaydetti.