Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de kış lastiği yoğunluğu başladı!

Mardin’in yüksek kesimlerine geçtiğimiz

Mardin’in yüksek kesimlerine geçtiğimiz günlerde mevsimin ilk karı yağdı. Yolcu ve yük taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğunun da başlaması ile sürücüler lastik değişimi ve araçların kışlık bakımları yaptırmak için oto bakım ve lastikçilere gelmeye başladı. Lastikçi dükkanları önünde yoğunluk oluşturan vatandaşlar kışlık lastiklerini taktırmaya başladı.

Zorunlu kış lastiği uygulaması öncesinde yükseklerde mevsimin ilk karının yağmasıyla birlikte lastikçilerde kış lastiği mesaisi başladı.

Ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlamıştı. Mardin’de son bir haftadır soğukların etkili olması ile lastikçilerde de yoğunluk başladı. Lastik değiştirme fiyatları da binek araçlarda 400-500 liradan başlayarak ticari araçların lastik değiştirme fiyatında değişiklik olabiliyor.

Mardin’de geçen hafta sağanak yağış ve doğu bölgesinde kar yağışının etkili olmasıyla ticari araçlarda lastikçilerde yoğunluk oluşturmaya başladı.

Kış lastiğinin sadece kar yağışı için değil, buzlanma ve yağmurlu havalar için de geçerli olduğunu ve mutlaka değiştirilmesi gerektiğini belirten lastik onarım ve değişim ustabaşı Şeyhmus Aslan “Kış lastiği taktırmazsak, araç kayabilir, kazaya sebebiyet verebilir” dedi.

Kış lastiğinin araç kayamalarının önüne geçtiğini dikkat çeken Aslan, “Emniyet ve güvenlik açısından kış lastiklerinin önemi büyük. Hava sıcaklıkları 0 derecenin altına düşeceği için artık taktırmak gerekiyor. Kış lastiği taktırmazsak, araç kayabilir, kazaya sebebiyet verebilir. Geçen haftadan itibaren, havaların soğumasıyla yoğunluğumuz başladı” şeklinde konuştu.

Kamyon şoförü Davut Dertli de “Kış lastiği, yağmurda karda güvenli yolculuk yapmamızı sağlıyor. Ben de taktırdım biraz önce. Irak’a gidiyorum. Yağmurda, karda, kış lastiği aracı kaydırmaz” diye konuştu.

KIŞ LASTİĞİ FİYATLARI BİN 500 LİRADAN BAŞLIYOR

Binek araçlarda lastik değiştirme fiyatı 400-500 lira arasında olurken, bu fiyat ticari araçlarda değişiklik gösterebiliyor. Yeni lastik almak isteyenler için de lastik fiyatları kalitesine göre değişiklik göstererek bin 200 liradan başlayıp 4 bin liraya kadar değişiyor.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR?

Ticari araçlarda kış lastiği zorunluluğu uygulanırken, binek araçlar için bu zorunluluk yok. Ticari araçlarda kış lastiği takmamanın cezası ise 2023 yılı itibarıyla bin 152 lira olarak belirlendi.