Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de “Dünya Yetimler Günü” programı

Mardin’de, her yıl Ramazan

Mardin’de, her yıl Ramazan ayının 15. gününde kutlanan “Dünya Yetimler Günü” münasebetiyle iftar programı düzenlendi.

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından bir otelde düzenlenen iftar programına Vali Demirtaş’ın yanı sıra 70. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hikmet Yokarıbaş, Vali Yardımcıları, Artuklu Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede, yetim çocuklar ve aileleri katıldı.

Vali Demirtaş ve Hanımefendi Beyhan Demirtaş, iftar öncesi masaları tek tek gezerek misafirleriyle bir süre sohbet etti. Program, Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua ile başladı.

Vali Demirtaş, iftar programı öncesinde yaptığı konuşmada, Ramazan ayının on beşinci gününde, rahmetin tam ortasında, yetim ve öksüzlerle aynı sofrayı paylaşmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Peygamber Efendimiz, ‘Sofralarında yetim bulunduran kimselerin sofrasına şeytan asla yaklaşamaz.’ buyuruyor. Bugün iftar soframız, şeytanın yaklaşmaya cesaret edemeyeceği kutsallıkta bir sofradır. Bu mübarek Ramazan gününde yetim kardeşlerimizin dualarıyla açtığımız oruçlarımızın sofrasıdır. Dolayısıyla Rabbim bizleri, sizlerle her daim bir ve beraber kılsın. Aşımızı, ekmeğimizi paylaşmayı her daim nasip eylesin.” dedi.

 

‘KAPILARIMIZ 7 GÜN 24 SAAT AÇIK’

Valilik olarak yetimlere yönelik gıda, barınma, sağlık ve eğitim alanlarında önemli çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Vali Demirtaş,  konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Büyük bir emanete sahip çıkma vazifesi karşımızda durmaktadır. Emanetin büyüklüğünü Rabbimiz Kur’an’da pek çok ayette bildiriyor. Yetimi ve öksüzü koruyup kollamayı, onun haklarını çiğnememeyi emrediyor. Peygamber efendimiz de bir hadis-i şerifinde ‘Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır’ buyuruyor. Bu sevaba talip olmamak mümkün müdür? Hiç kuşkusuz sadece bu hadis-i şerif dahi bize konunun önemini ve hassasiyetini göstermektedir. Bizler, Rabbimizin ve efendimizin gösterdiği istikamet doğrultusunda yetimlerimize, Rabbimizin emanetlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Yetimlerimizi el üstünde tutacak, onları koruyup kollayacak, tüm ihtiyaçlarını gidereceğiz. Tüm dezavantajlı kesimlere yönelik gerçekleştirdiğimiz pozitif ayrımcılığı, öksüz ve yetim kardeşlerimiz özelinde de hassasiyetle sürdürüyoruz. Devletimizin tüm imkânlarını seferber ediyor; onların en ufak bir gönül burukluğuna sebebiyet vermemek için tüm kurumlarımızla birlikte hassasiyetle çalışıyoruz. Dün olduğu gibi bugün de yarın da mazlumun, yetimin, öksüzün, yolda kalanın, zorda olanın; dinine, diline, ırkına, mezhebine, meşrebine bakmadan yardım elimizi uzatacağız. Ülkemizde, gönül coğrafyamızda ve dünyanın diğer beldelerinde akan kanın ve gözyaşının durması için gayret etmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle kapılarımızın 7 gün 24 saat öksüz ve yetimlerimizin dertlerine derman olmak için açık olduğunu buradan bir kez daha hatırlatıyorum.”

Program, yapılan duanın ardından son buldu.