Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin’de “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Toplantısı” düzenlendi

Türkiye İlaç ve Tıbbi

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Mardin İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ve Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi desteğiyle Mardin’de “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi.

16-17 Mayıs tarihlerine üç farklı grupta gerçekleşecek toplantı aile hekimlerinin, acil servislerde çalışan hekimlerin, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının ve göçmen sağlığı merkezlerinde çalışan hekimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen ilk toplantı İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz’un açılış konuşmalarıyla başladı. İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz, akılcı olmayan ilaç ve antibiyotik kullanımının halk sağlığını etkileyen önemli bir sorun olduğunu belirtti.

Toplantı TİTCK Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanı Uzm. Ecz. Mesil Aksoy’un açılış konuşması ve sunumu ile devam etti. Aksoy tarafından antimikrobiyal direncin küresel bir sorun olduğu ve bu sorunun “sessiz salgın” olarak adlandırıldığı ve önlem alınmazsa tüm dünyanın ciddi bir tehdit ile karşı karşıya olduğu belirtildi.

TÜSEB Aşı Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ateş Kara tarafından “Covid-19 Pandemisinde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarında Antibiyotik Kullanımına Akılcı Yaklaşım” konusunda katılımcılara bilgilendirme yapıldığı toplantı İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ayper Somer’in, Prof. Dr. Zeynep Ülker Tamay’ın ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Yılmaz’ın akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili sunumlarıyla devam etti.