Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin Valisi Demirtaş’tan fuar ve kongre merkezi müjdesi

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarı” törenle açıldı. Törende konuşan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, önümüzdeki dönem için fuar alanı ve kongre merkezinin müjdesini verdi.

Zümrüt Fuar ve Organizasyon’un ev sahipliğinde Movapark Havalimanı yanındaki Mardin Fuar alanında 7’nci kez düzenlenen Ortadoğu’nun en iyi tarım fuarından biri olan Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı, düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

KOSGEB, TKDK ve birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen fuara; Gana, Irak, Ürdün, İran gibi çok sayıda ülkelerden ziyaretçilerin de geldiği 7. MAGROTEX’21 Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı’na 10.30 ile 19.00 saatleri arası açık kalacak.

Yerli-yabancı onlarca firmanın katıldığı fuarın açılışı katılım sağlayan protokolün kurdele kesimiyle gerçekleşti. Protokol üyeleri, daha sonra alandaki stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Mardin 7. Uluslararası Tarım Gıda Fuarı ve 3. Yapı Grubu İnşaat ve Tadilat Fuarlarının açılışını gerçekleştiren Vali Demirtaş, burada Fuar Alanı ve Kongre Merkezi için alan tespitinde bulunduklarını ve en yakın zamanda bu iki projeyi hayata geçireceklerinin müjdesini verdi.

Fuarların açılışı gerçekleştikten sonra Vali Demirtaş, Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam, Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Ak Parti İl Başkanı Faruk Kılıç ve ilgili kişiler ile standları tek tek gezerek kendilerine başarılar diledi.

27-30 Ekim tarihleri arasında açık olacak olan fuarlarda Mardin başta olmak üzere çeşitli illerden katılımcılar yer alacak ve tarım aletleri, traktörler, mekanizasyon, tohum, gübre, sulama, Arge ve inovasyon firmaları, hizmet sektörü, yöresel coğrafi işaretli yöresel ürünler ve Fidancılık gibi ürünler yer alacak.

Fuarların açılışında konuşan vali Demirtaş;

“Tarım sektörü, toplumumuzun temel beslenme gereksinimlerini karşılayan, istihdam yaratan, sanayiye hammadde sağlayan, ihracat ürünleri ile ülkemize gelir getiren, milli ekonomimizin temel sektörlerinden biridir. Bununla birlikte hızla artan dünya nüfusu, küresel ısınma tehdidi, tarım alanlarının azalması, çevre ve doğal kaynakların tahribatı gibi etkenler de tarım sektörünün dünya için stratejik öneminin en önemli göstergeleridir” dedi.

Vali Demirtaş Konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;

‘’Dünyada inovatif tarım uygulamalarının ve Tarım 5.0’ın konuşulduğu bugünlerde, bizler de ilimizin mevcut tarım potansiyelini katlayacak politikalar geliştirmeliyiz. Kaynaklarımızın daha etkin kullanımına imkân sağlayacak, sürdürülebilir ve rekabet gücü yüksek projelerimizi planlı bir biçimde hayata geçirmek zorundayız. İzlenebilir ve sürdürülebilir tarımsal üretim modelleri olan ‘Organik Tarım’ ve ‘İyi Tarım Uygulamaları’ üretim modellerini yaygınlaştırmalıyız. ‘Çiftlikten sofraya’ anlayışı ile tamamlayıcı ve etkin bir gıda ve yem denetiminin sağlanması yoluyla da tüketiciye güvenilir gıda arzını temin etmeliyiz.

Tarımla birlikte yapı sektörü de yaklaşık 200 farklı alanı doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen ve bu sebeple ülkemizin ve şehrimizin ekonomik büyümesinde, istihdama katkı noktasında büyük rol oynayan önemli sektörlerden biridir. Özellikle son 20 yılda Türk müteahhitlik firmalarının, yurt ve dünya çapında önemli projelere imza atması, inşaat sektörünü ülke ekonomimizin lokomotif sektörlerinden biri haline dönüştürmüştür.

Bu kapsamda inşaat sektöründe önemli bir potansiyeli içinde barındıran bölgemizin, bu ve benzeri fuarlar sayesinde iş hacmini katlayacağına, yeni iş bağlantılarının kurulmasıyla, bölge ve ülke ekonomimize önemli katkılar sağlanacağına yürekten inanıyorum.

Bu meyanda kent ekonomimizin lokomotif sektörleri olan tarım ve inşaat sektörlerine destek vermeye valilik ve büyükşehir belediyesi olarak önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Çiftçimizin, üreticimizin, sanayicimizin her türlü sorunuyla yakından ilgileneceğiz. Her zaman onların yanında olacağız. Mardin’imizde tarım teknolojilerinin geliştirilmesi hususunda tüm girişimcilere destek vermeyi sürdüreceğiz. Yürüttüğümüz projelerimizle ilimizin tarım potansiyelini daha da yükseğe çıkaracağız.”

Baywin güncel giriş.