Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin-Şırnak Eczacı Odası: 1 Ekim itibarıyla göçmen reçeteleri karşılanmayacak

Mardin-Şırnak Eczacı Odası Yönetim

Mardin-Şırnak Eczacı Odası Yönetim Kurulu, Göç İdaresi Ödemeleri ile ilgili yaptığı açıklamada, “1 Ekim itibarıyla göçmen reçetelerinin karşılanmayacağını bildirmek zorundayız” denildi.

Göç İdaresi Ödemelerine ilişkin yazılı basın açıklaması yapan Mardin-Şırnak Eczacı Odası, son yıllarda artan enflasyon ve maliyetlerin, eczane işletmecilerini sürdürülebilirliklerini tehdit ettiğini aktardı.

Açıklamanın devamında, “Türk Eczacıları Birliği ile Göç İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan protokole göre, sığınmacılara ait reçete bedellerinin ödeme süreci kontrol işlemlerinden sonra 60 gündür. Ancak maalesef, bu ödemelerde ciddi gecikmeler yaşanmaktadır ve ödeme süresi 150 güne ulaşmıştır. Bu gecikmeler nedeniyle birçok meslektaşımız, faiz maliyetleri ve ekonomik baskılar altında iflasın eşiğine gelmiştir. Eczacılar olarak göç dairesindeki ödemelerin gecikmesinden dolayı büyük bir mağduriyet yaşamaktayız. Bu nedenle, 1 Ekim itibarıyla göçmen reçetelerinin karşılanmayacağını bildirmek zorunda kalıyoruz. Meslektaşlarımızın ekonomik olarak ayakta kalabilmesi ve hizmetlerini sürdürebilmesi için ödemelerin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasını talep ediyoruz.” denildi.

Toplum sağlığının korunmasına yönelik eczacıların rolüne dikkat çekilen açıklamada, ancak eczacıların bu role devam edebilmesi için ekonomik olarak desteklenmesine ihtiyaç duyduklarının altı çizildi.

Açıklamanın devamında, şu ifadeler kullanıldı: “Göç İdaresi Başkanlığı ile bu meseleyi çözmek ve meslektaşlarımızın ekonomik sıkıntılarını hafifletmek için işbirliği yapmaya hazırız. Önceliğimiz, sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam etmesini sağlamak ve eczacılarımızın mağduriyetini sona erdirmektir. Kamuoyunu bu konuda bilgilendirmek amacıyla bu açıklamayı yapmış bulunuyoruz ve sorunun çözümü için gerekli adımların atılmasını bekliyoruz.”