Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin Mimarlar Odası: Artuklu Üniversitemiz liyakat ve adalet ile yönetilsin!

Mardin Mimarlar Odası, yaptığı

Mardin Mimarlar Odası, yaptığı yazılı açıklamada, Artuklu Üniversitesi’nin liyakat ve adalet ile yönetilmesini talep etti.

Mardin Mimarlar Odası, eğitim ve başarının temel taşları ve ilerlemenin kaynağı olan liyakat ve adaletin üniversitenin geleceği için elzem olduğuna dikkat çekti.

Mardin’in kadim tarihi ve özgün mimarisi ile ön plana çıkan nadide şehirlerden olduğunun belirtildiği açıklamada, “Artuklu Üniversitemiz de adını bulunduğu merkez ilçemiz gibi kentimizin kadim tarihinden almıştır. Mardin dediğimizde tüm dünyada eşsiz tarih ve mimari akla gelir tam da bu sebeptendir ki büyük umutlar ve çabalarla restore edilen tarihi yapıda mimarlık fakültesi kuruldu. Fakülteyi kuranlar hem tarih bilinci yüksek hem de mimari anlayışın nasıl şekilleneceğini, niteliğin önemini bilen ve mimarlığın sadece derste öğrenilen bir meslek olmadığını bulunduğu ortamdaki, tarihten, kültürden, yaşam tarzından beslenen ve sürekli iç içe olarak, yaşayarak öğrenilen bir meslek olduğunun bilincindeydiler. Çünkü mimarlığın yaşayan, gelişen ve geçmişten beslenip ilerleyen bir yaşam tarzı olduğunun farkındaydılar.” dedi.

Açıklamanın devamında, “Üniversite yönetimimizin bu anlayıştan, kentimizin tarih ve mimari birikiminden uzak olduğunu kanıtlarcasına bölümü alelacele kampüs alanına Edebiyat fakültesi ek binasına taşıdığını ve herhangi bir sınıfta ders verilmesine karar verdiğini görmekteyiz. Ayrıca boşaltılan binanın halen kullanılmadığını ve başka kurumlara tahsis gibi durumların söz konusu olduğunu bunun mimarlık bölümü adına kabul edilemez olduğunu söylüyoruz. Buradan yetkililere bir kez daha sesleniyoruz ve diyoruz ki her üniversitenin konumu itibari ile ön plana çıkması gereken bölümler vardır. Örneğin Tıp çok önemli bir bölümdür ve herhangi bir şehir için önem derecesi değişmez ama Mimarlık bazı şehirlerin şah damarıdır. Bu şehirlerden bir tanesi de Mardin’imizdir. Şehrimiz Mimarisi ve tarihi ile dünyada bilinir bu nedenle üniversitemizde bu alan üzerinde durmalı ve ön plana özellikle bu alanda çıkmalıdır. Fakat Üniversitemizin bu bilinçten yoksun hareket ettiğinin bir diğer kanıtı açıklanan üniversitemizin dünya sıralamasıdır. Bu büyük bir başarısızlık ve liyakat eksikliğinin de kanıtı niteliğindedir. Tüm bu durumların ışığında üniversitemizin tüm bölümlerinin ve özellikle mimarlık bölümümüzün layık olduğu seviyeye çıkarılması için çalışmaların arttırılması gerekmekte olup mimarlık bölümünün olması gereken tarihin kalbindeki binasına geri dönmesi sağlanmalıdır.
Tüm bunlar ile birlikte üzerinde durmak istediğimiz bir diğer çok önemli konu hiç kimse tarafından dile getirilmeyen üniversiteye personel alımlarıdır. Biz mimarlık bölümü özelinde değerlendirmemizi yapacağız ancak tüm bölüm ve alanlar için aynı durum geçerlidir. Alım ilanlarını açıp tüm kamuoyu inceleyebilirler. Mimarlık bölümüne son alımı incelediğimizde 8. Madde özel şart konmuş. Buradaki durum alım ilanlarındaki şartların kabul edilemeyecek kadar çok özel maddelere indirgenip spesifikleştirilmesi ve dolayısıyla adaletli bir alım yapılmamasıdır. Ayrıca bir diğer sorun sonuçların hiç kimse tarafından görüntülenemiyor olmasıdır. Başvuru yapanlar bile sonuç listesini görememekte sadece kendisinin alınıp alınmadığını görmektedir. Bu da şeffaflığı ve güveni ortadan kaldırmaktadır. Bu durum neredeyse tüm personel alımlarında geçerlidir. Açıp inceleyebilir adaletsiz ve şeffaf olmayan yaklaşımı görebilirsiniz. Bu durumun üzerinde özellikle durulması gerektiğini tüm yetkili mercilerden istiyoruz ve tüm alımları aynı hassasiyet ile takip edip kamuoyu ile paylaşacağımızı, Mardin Mimarlar Odası olarak kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.” ifadeleri kullanıldı.