Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin Adliyesine gelen vatandaş engelli rampasına takıldı

MARDİN Adliye binasına gelen

MARDİN Adliye binasına gelen yürüme engelli Mahmut Bahadır (58), engelli rampası olmadığı için adli işlemlerini dışarda avukatı aracılığıyla yapmak zorunda kaldı.

Kaldırımlarda, yaya geçitlerinde, parklarda, çocuk oyun alanlarında, kamunun hizmet verdiği ve kamu kullanımına açık tüm binalarda ve ulaşım hizmetlerinde erişilebilirlik tedbirlerinin alınması sadece engelliler için değil, hareketlerinde kısıtlılık yaşayan yaşlılar, hamileler, çocuklar, bebek arabalılar, çok uzun veya çok kısa boylu kişiler için de büyük önem taşıyor. Mardin Adliyesi binasının girişinde engelli rampası olmaması, engelli vatandaşlara zor anlar yaşatıyor.

ENGELLİ VATANDAŞIN İMDADINA AVUKATI YETİŞTİ

Sabah saatlerinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinden adliye binasına gelen 58 yaşındaki yürüme engelli Mahmut Bahadır, engelli rampasının bulunmamasına adeta isyan etti. Adliyede işlemlerini yapamayan vatandaşın imdadına avukatı yetişti. Avukatı aracılığıyla işlemlerini yapmak zorunda kalan Bahadır, DHA muhabirine, yaşadığı zorluğu anlattı, engelli rampasının yapılması için Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’a çağrıda bulundu.

VALİ DEMİRTAŞ’A ÇAĞRI: LÜTFEN BURAYA BİR ENGELLİ RAMPASI YAPTIRILSIN

Başkalarına ihtiyaç duymadan adliye binasına girmeyi umut ettiğini, fakat engelli rampası olmadığı için giremediğini belirten Bahadır, şöyle konuştu:

“Kızıltepe’den geldim, adliyede bazı işlemlerim vardı, ancak şu an sizin de gördüğünüz gibi engelli rampası olmadığı için giremiyorum. Sayın Valimize sesleniyorum: lütfen buraya bir engelli rampası yaptırılsın. Sadece ben değil, başka engelli vatandaşlar da giremiyor. Bir engelli vatandaş, adliyeye işi düştüğü zaman gelip böyle ortada kalmasın. Başkalarına ihtiyaç duymadan kendi başına adliyeye girip çıksın. Kendini engelli hissetmesin. Zor durumda kaldım, bu yüzden avukatımı aradım, sağ olsun gelip yardımcı oldu, en azından işimi takip etmesi için vekâlet verdim, imzaları attım. Herkes bir engelli adayıdır, bu yüzden biraz empati kursunlar. Bir engelli geldiği zaman rahatça binaya girip çıksın, kendini engelli olarak görmesin. Tek isteğimiz valimizden bir engelli rampasının yaptırılmasıdır.”