Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Koçhan’dan yurt açıklaması

Saadet Partisi Mardin İl

Saadet Partisi Mardin İl Başkanı Avukat Vejdin Koçhan, kente gelecek olan üniversite öğrencilerinin yurt sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.

Öğrencilerin barınma sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Koçhan, “Öncelikli olarak bu yıl üniversiteyi kazanan genç kardeşlerimizi tebrik eder, kendilerine hoş geldiniz diyoruz. Hoş gelmelerini arzuladığımız kardeşlerimizin, hoş görebilmesi için öncelikli şartlardan biri olan barınma şartlarını kendilerine henüz tam olarak sağlayamamış olduğumuzdan, ilimizdeki yetkililer adına kendilerinden özür dilediğimizi kamuoyuyla paylaşmak isteriz. Fakat bu sorunun en kısa sürede Mardin’imizin Şuurlu Kurum amirleri, cefakâr Sivil toplum kuruluşları, sorumluluk duygusu taşıyan siyasi partileri ve misafirperver Mardin halkı tarafından giderileceğine dair inanca sahip olduğumuzu ve bu sorumluluk duygusu içerisinde bu sıkıntıların en kısa sürede giderileceğini bilmelerini isteriz” dedi.

ÜNİVERSİTEYİ KAZANMA SEVİNCİ HÜSRANA DÖNÜŞMEMELİ”

Yüksek kiralar öğrencilerin ve halkın zararına olduğunu vurgulayan Koçhan, “Üniversite öğrencilerinin, yüksek ev kiralarına ve yurt kapasitelerindeki yetersizliklere karşı bilindiği üzere yurt genelinde tepkiler sürüyor. Son birkaç gündür barınma sıkıntısı ile alakalı Saadet Partisi İL Başkanlığımıza de onlarca kişi ulaşıp mağduriyetlerini dile getirdiler. Özellikle kız öğrencilerimizin yaşadıkları bu sıkıntılar; öğrenci kardeşlerimizin üniversiteyi kazanma sevinçlerini ve öğrenci velilerimizin sevinçlerini maalesef hüsrana dönüştürmüştür. Bu telaşı ortadan kaldırmak ve öğrencilerimize bu hususta yardımcı olabilmek adına günlerdir mücadele verdiğimizi çeşitli otellerle, yurtlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla iletişime geçtiğimizi üniversiteyi kazanan kardeşlerimizin ve halkımızın bilmesini isteriz. Bu süreçte, herkesi çözüm için sorumluluk almaya ve öğrencilerimize barınma konusunda yardımcı olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

“YURT SORUNU VE FAHİŞ KİRA ARTIŞLARI ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR EDİYOR”

Öğrencilerin hiçbir şekilde mağdur edilmemesi gerektiğini söyleyen Koçhan, “Üniversiteyi kazanan kardeşlerimizin başta KYK yurdu olmak üzere birçok özel yurtta da yer bulamaması en önemli sorun olsa da, buna bağlı olarak kiralamak istedikleri ev fiyatlarının 3-4 katına çıkmış olması, apart otel ve pansiyonlardaki ciddi fiyat artışları,  yetkili kurumların bu hususta sessiz kalması, bazı kurum misafirhanelerinde adam kayırıcı bir barındırma politikasının uygulanması gibi hususlar da Öğrencilerimizi, öğrencilerimizin ailelerini ve biz sorumluluk duygusu taşıyan Saadet Partisi mensuplarını  ciddi manada rahatsız etmektedir. KYK bursunun 650 TL olduğunu göz önüne alırsak bu miktarın öğrencilerin, yüksek yurt ve kira fiyatlarını karşılamadığını belirtmek isteriz. Yetkililerin öğrencilerimizin seslerini duymaya davet ediyoruz. Bizler yetkililere sormak isteriz. Öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayamayan öğrencilerin barınma sorunlarını çözülmesi için bir planlaması var mıdır?”

“MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİDİR”

Öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini ifade eden Koçhan, “Öğrencilerimizin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için: Yetkili Kurumlar tarafından ev, apart otel kiraları kontrol edilmeli, Fırsatçı mülkiyet sahiplerinin Mağduriyeti fırsata çevirmelerine ve güzel şehrimizin ismini karalamalarına müsaade edilmemelidir. Kamu Kurum misafirhaneleri öğrencilerimize tahsis edilmeli. Öğrencilerimiz KYK yurtlarına yerleştirilinceye veya kiralık ev buluncaya kadar Valilik tarafından öğrenci kardeşlerimiz için gerekirse otel kiralanmalı ve orada barındırılmalıdır. KYK yurt başvuru süreci hızlı bir şekilde sonuçlandırılıp, mümkünse kapasite artırımına gidilmelidir” şeklinde konuştu.

“GEREKİRSE MARDİN HALKI BİLE ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR EDER”

Halkın gerekirse evlerini öğrenciler açması gerektiğini ifade eden Koçhan, şöyle dedi:

“Yaşanan yoğunluğa bağlı olarak öğrenci kardeşlerimizin yaşamış olduğu barınma sorununa yetkililer her ne kadar zamanında çözüm bulmamış olsalar da; en kısa zamanda bu problemin çözüme kavuşturulacağı inancındayız. Bu hususta sorumluluk duygusu taşıyan Kurum Yöneticilerimizin olduğu kanaatindeyiz. Velev ki sorumluluk tez zamanda yerine getirilmezse dahi öğrenci kardeşlerimiz endişe etmesinler ve şunu bilsinler ki Mardin halkı misafirperverdir, gerekirse öğrenci kardeşlerimizi kendi evlerimizde dahi misafir ederiz. Bu duygularla başta yetkililer olmak üzere tüm halkımızdan; dışarıdan gelen misafirlerimize gereken yardımı göstermelerini ve ilimize yakışır misafirperverliklerini göstermelerini temenni ediyorum.”