Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kızıltepe’de üretip yurt dışını bile satıyor

Ahşap ustası Suphi Albayrak,

Ahşap ustası Suphi Albayrak, 50 metrekarelik atölyesinde ürettiği el emeği bebek beşikleri, yurt içi ve yurt dışına satıyor.

Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki Marangoz Çarşısı’nda yarım asırdır 50 metrekarelik atölyesinde üretim yapan Suphi Albayrak (74), özellikle ürettiği tahta beşikler yurt içinin yanı sıra yurt dışından da rağbet görüyor. Çınar ağacını el emeği ile işleyen Albayrak, daha sonra keser, matkap ve yontucu aletlerle şekil vererek beşik üretiyor.

İlerleyen yaşına rağmen sabahın erken saatlerinde açtığı atölyesinde gece geç saatlere kadar çalışan Albayrak, çalışmayı ve işini çok sevdiğini ifade ediyor. Albayrak, ürettiği beşikleri İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Gaziantep, Diyarbakır gibi büyükşehirlerin yanı sıra özellikle Almanya’dan gelenlere tanesini 1300 liraya satıyor.

 ‘TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİYLE RAĞBET AZALMIŞ’

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak tahta beşiklere rağbetin azaldığını dile getiren Albayrak, ancak bazı ailelerin tahta beşiklerden vazgeçmediğini, yaygın olmasa da halen kullanımının söz konusu olduğunu anlattı. Beşik yapımının uzun uğraş ve zaman gerektirdiğini ifade eden Albayrak, küçük beşiklerin yapımının 7 gün, büyüklerin ise 10 gün kadar sürdüğünü kaydetti. Tek çalıştığı için gelen taleplerin tamamına cevap veremediğini belirten Albayrak, tahta beşiklerin fiyatının 350 ila 1300 lira arasında değiştiğini söyledi.

‘YURT İÇİ VE YURT DIŞINA SATIYORUM’

Türkiye’nin değişik illerinden ve yurt dışından da talepler aldığına işaret eden Albayrak, şöyle konuştu:

“Yarım asırdan fazladır bu işi yapıyorum. Tabi ilk başlarda tahta kapı ve pencere yapıyordum. Son 10 yıldır da beşik üretiyorum. 5 kız ve 5 erkek olmak üzere 10 çocuğum var. Hepsini bu meslek ile büyütüp okuttum ama üniversiteyi kazanamadılar. Mesleğim ile ev ve arsa da aldım. Ben ürettiğim beşiklerin garantisini de veriyorum. Diyorum ki, ‘Bu beşik evde olduğu müddetçe ve ben de burada isem her hangi bir çıkık olursa bana aittir. Ama kırarsanız sana aittir.’ Almanya’dan gelenler oluyor, bakıyorlar ve beğenip alıyorlar. İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Gaziantep, Diyarbakır’a satıyorum. Özellikle köylerden gelip alanlar çok. Yani hem yurt içine hem de yurt dışına tahta beşik satıyorum.”