Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kızıltepe’de çilek hasadı başladı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kooperatif

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kooperatif kuran kadınların 3 yıl önce 20 dönümlük arazide kurdukları Mezopotamya Çilek Bahçesi’nde 2023 yılı hasat sezonu başladı.

8 Mart 2020 yılında 15 girişimci kadın tarafından kurulan ve Kasım 2021 yılında 100 bin fide ekimi ile üretime başlayan Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin oluşturduğu Mezopotamya Çilek Bahçesi’nde hasat etkinliği gerçekleştirildi. Kızıltepe Kaymakamlığı, Kızıltepe Belediyesi, Kızıltepe Üreten Kadınlar Kooperatifi ve GAP İdaresi iş birliği ile oluşturulan Çilek bahçesi ile ilçenin hububat dışında da ürün çeşitliliği sağlanması ve ekonomik katkı hedefleniyor.

YILLIK HASAT 35 TON

İlk ürünü geçen yıl toplanan ve dezavantajlı kadınlara yönelik alternatif istihdam alanları oluşturulması amacıyla kurulan Mezopotamya çilek bahçesinde yıllık toplam üretimin 35 tonun üzerinde olması bekleniyor.

‘ÇİLEK SEZONUMUZ HAYIRLI BEREKETLİ OLSUN’

Mezopotamya Çilek bahçesinde ikinci yıl hasadına davet edilen Anaokulu öğrencileri ile beraber tarlada çilek toplayan Kızıltepe Kaymakamı Fatih Cıdıroğlu, çileklerin organik bir şekilde yetiştirildiğini belirterek şunları söyledi:

“Çilek sezonumuz hayırlı bereketli olsun. Mezopotamya’nın göbeğinde Kızıltepe’mizde ikinci hasadımızı aldık. Çok güzel organik doğal bir çileğimiz var, verdiğimiz gübre olsun kullandığımız her şey organik. Belli aralıklarla çocuklarımızı da buraya davet ediyoruz. Halkımızı Mezopotamya bahçemizde yetişen çileği tapmaya davet ediyorum. Burada yetişen çilek bahçemizde birçok kadın istihdam ediliyor, aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Bu konuda çalışmalarımız, etkinliklerimiz artarak devam edecek.”

Hasat etkinliğinde çocuklara ve davetlilere, tarladan toplanan çileklerden yapılan dondurma ikram edildi.