Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kızıltepe’de 10 Kasım Atatürk’ü anma töreni düzenlendi

Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal

Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Mardin’in Kızıltepe ilçesinde de düzenlenen törenle anıldı.

Atatürk’ü anma programı Kızıltepe Kaymakamlığı bahçesinde gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başladı.

Yapılan çelenk sunma töreninde Kızıltepe Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Kızıltepe Belediye Başkanlığı çelenkleri sırasıyla Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam tarafından Atatürk Anıtı’na sunuldu.

Programın devamında saat 9’u 5 geçe siren eşliğinde saygı 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son bulan çelenk sunma töreninin ardından Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Konferans Salonu’nda anma programı düzenlendi.

Programa; Kaymakam Çam’ın yanı sıra Alay Komutanı Albay Fatih Gürses, AK Parti Kızıltepe İlçe Başkanı Bülent Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Orhan Koç, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Deniz Çezik, kurum ve daire amirleri, STK ve oda temsilcileri, okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, günün anlam ve önemine binaen yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişini 83. yıl dönümünde saygıyla yad ediyorum. 10 Kasım sadece Türk Milleti olarak bizlerin değil tüm Dünya’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla yâd ettiği bir gündür. Ölümü bizleri derinden sarstığı gibi tüm dünyayı da üzmüştür. Eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünü şu sözleri ile anlatır: ‘Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusunu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın onun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin atasına layık bir tezahürden başka bir şey değildir.’ Bizler çok şanslıyız ki tüm dünyanın sevip saydığı bir lidere sahibiz. Çökmüş bir imparatorluktan yeni bir devlet kurup gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramanın milletiyiz. Kurduğu yeni devleti Cumhuriyetle taçlandırıp bizlere bunu miras olarak bırakmıştır. Bizler geçmişte olduğu gibi bugün de bu mirasa gözümüz gibi bakmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 83. yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, yükselen Cumhuriyetimizin çatısı altında hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”