Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN BULAŞICI HASTALIKLAR

Kızıltepe İpekyolu Hastanesi Çocuk

Kızıltepe İpekyolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Adnan Azizoğlu, çocuklarda en sık görülen sorulardan biri alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları olduğunu dile getirerek, anne ve babalara tavsiyelerde bulundu.

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği gibi hastalıklara genellikle çocukluk çağı hastalıkları denir. Bu hastalıklar oldukça da bulaşıcıdır ve çoğu insan aşı olmamışsa henüz çocukken bunlardan bir ya da daha fazlasına yakalanıyor.

Bunların yanında özellikle çocuklarda sık görülen sorulardan biri alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Kızıltepe İpekyolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Adnan Azizoğlu, çocuklarda görülen enfeksiyonlar hakkında gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Salih Keskin’e bilgiler verdi, özellikle ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Uzm. Dr. Azizoğlu, “Mevsim geçişlerinde görülen üst solunum yolu enfeksiyonları bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte vücut direncinin düşmesi sonucu görülür. Üst solunum yolu enfeksiyonu genellikle hafif ateş, öksürük, yorgunluk, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle görülür. Alt solunum yolu enfeksiyonları akut bronşit, kronik bronşit, koah, zatürre ve verem olarak görülmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonu yeterli düzeyde tedavi edilmezse alt solunum yolu enfeksiyonu halinde görülebilir bu da tedavi sürecini uzatır.” dedi.

Çocuklarda çıkan ateşin birçok nedene bağlı olarak gelişebildiğini, bu nedenlerin başında enfeksiyonlar geldiğini kaydeden Azizoğlu, ateşli çocuğun değerlendirilmesinde ilk adımın klinik olduğunu ifade etti.

Kızıltepe’de son zamanlarda çocuklarda gribal enfeksiyonların çok görüldüğünü aktaran Azizoğlu, gribal enfeksiyonlarda hekimlerin verdiği ilaçların yanında tedavide esas olan istirahat ve bol sıvının alınması olduğunu söyledi.

Dr. Azizoğlu, “Aileler, çocuklarını grip enfeksiyonundan korumak için ilk başta temizliğe dikkat etmesi lazım. Özellikle el temizliğine dikkat edilmelidir, eller sık sık yıkanmalı, kalabalık ve havasız yerlerde bulunmamalı, hasta kişilerle temastan kaçınmalıdır. Bölgemizde aileler kalabalık olduğu için salgınlar çok çabuk yayılıyor. Covid-19’dan bahsetmiyorum. Gribal enfeksiyonlar bile çok çabuk yayılabiliyor. Bu yüzden kalabalık ortamlardan kaçınmalıyız.”

Bettilt güncel giriş.