Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HÜDA PAR’dan Adana’daki bıçaklı saldırıya ilişkin açıklama  

Mardin’de Artuklu İlçe Kongresine

Mardin’de Artuklu İlçe Kongresine katılan HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Şehzade Demir, Adana İl Başkanlığı’na düzenlenen bıçaklı saldırıya ilişkin konuştu. Saldırının sıradan bir olay olmadığını, arkasında ciddi bir provokasyonun olduğuna işaret eden Demir, soruşturmanın devam ettiğini, ancak henüz kendilerine intikal eden veya bildirilen bir gelişmenin olmadığını söyledi.

HÜDA PAR Artuklu İlçe Teşkilatı 4. Olağan Kongresi gerçekleştirildi. Mardin Öğretmenevinde yapılan ve saat: 10.00’da başlayan kongreye HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Şehzade Demir, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Şeyhmus Tanrıkulu, İl Başkanı İsmail Çevik, ilçe başkanları, STK ve siyasi parti temsilcileri, kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı. Tek lise ile gidilen seçimde mevcut başkan Ferit Dengiz güven tazeledi.

‘OLAYDA KİMİN DAHİLİ VARSA HEPSİNİN ORTAYA ÇIKARTILMASINI BEKLİYORUZ’

Kongrede konuşan HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Şehzade Demir, konuşmasının başında Adana’da parti binalarına düzenlenen saldırıda yaşamını yetiren Sacid Pişgin’e Allah’tan rahmet, yaralı İl Başkanları Salih Demir’e acil şifalar dileğinde bulundu. Saldırılara rağmen duruşlarından vazgeçmeyeceklerini kaydeden Milletvekili Demir, “Allah’ın izniyle HÜDA PAR’ın bu duruşu, mücadele azmi bu tür komplolarla sekteye uğramaz ve kararlı adımlarla yoluna devam edecektir. Yetkililerin de en kısa sürede bu olayı aydınlatarak komployu kuran, olayı gerçekleştirilmede her kimin dahili ve katkısı varsa hepsini ortaya çıkartılmasını bekliyoruz.” dedi.

YENİ ANAYASA TARTIŞMALARI

Yeni anayasa tartışmalarına da değinen Demir, şöyle konuştu: “İdeolojik bir anayasanın bugüne kadar memlekete bir şey vermediğini hepimiz gördük. Dolayısıyla toplumun bütün farklılıklarını, inanç unsurlarını ve etnik yapılarının kendini gördüğünü, ifade edebildiği, inancını, kültürünü, kimliğini yaşayabildiği bir anayasa inşa etmek mevcut parlamentonun, hükümetin ve siyaset kurumunun en önemli sorumluluğu ve vazifesi olarak şu an önümüzde durmaktadır.”

‘6284 SAYILI YASA, AİLEYİ PARÇALAYAN EN ÖNEMLİ MEVZUAT HALİNE GELMİŞ’

6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanuna da değinen Demir, söz konusu kanunun aileyi koruyamadığını, bu yüzden revize edilmesi gerektiğini anlattı. Demir, “Aile çöktü, çöktürüldü. Boşanmalar arttı, evlilik kurumu çatırdadı. Kadına karşı şiddetin önlenmesini ve kadını koruması adıyla çıkartılan 6284 sayılı yasa, bugün aileyi parçalayan en önemli mevzuat haline gelmiş. Bu mevzuatın ya değiştirilmesi ya da revize edilmesi en büyük ihtiyaçlardan bir tanesidir.” dedi.

‘FATURAYI SADECE DAR GELİRLİ VATANDAŞA YÜKLEMEK ÇOK AĞIR OLACAKTIR’

Son günlerde vergilere yapılan zamlara da değinen Demir, “Eğer Türkiye’nin borç faturası varsa, ekonomik sıkıntıları varsa ki olabilecek bir durumdur. Çünkü pandemi yaşadık ve çok ağır bir deprem süreci geçirdik. Ancak bu yükü kaldırmak sadece dar gelirli vatandaşın sorumluluğu değildir. Bunu tamamıyla halka yüklemek, fakirlere yüklemek çok ağır bir yük ve altından kalkınması imkansızdır.” diye konuştu.

 ‘SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR, OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Demir, Adana’daki olayın arkasındaki sis perdesinin halen aralanmadığını söyledi. Demir, “Malumunuz olduğu üzere Adana’da çok menfur bir olay yaşandı. İl Başkanımız ve Sekreterimiz, parti mescidinde namaz kıldıkları sırada bıçaklı saldırıya maruz kaldılar. İl Sekreterimiz Said kardeşimiz şehit oldu, İl Başkanımız Salih Demir yaralandı. Olayın perde arkasıyla alakalı doğrusu henüz aydınlanmış bir durum yok. Soruşturma üzerinde gizlilik kararı var. Beyanları az çok biliyoruz fakat olayın arka planına ilişkin henüz aydınlanmış bir durum yok. Bu sıradan bir olay değildir, kendisini deliliğe vuran 72 yaşındaki adamın kafasına eserek yaptığı bir olay değil. Bunun arkasında ciddi bir provokasyonun, ciddi bir akın olduğunu herkesçe malum. Güvenlik birimlerine ve yetkililerine düşen bunun arka planını bir an önce ortaya çıkartarak suçluları bulup yargı önüne çıkartıp kamuoyunu aydınlatmaktır. Biz bunun takipçisiyiz. Bu anlamda henüz bize intikal eden veya bildirilen bir gelişme yok. Soruşturma devam ediyor, olayın takipçisi olacağız.” dedi.