Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitimciler taleplerine “ÇÖZÜM” istiyor

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi, düzenlediği

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi, düzenlediği kitlesel basın açıklamasıyla taleplerine çözüm istediklerini belirtti.

Basın açıklamasın Şube Başkanı Abdüsselam Demir okudu.

Demir, 2022-2023 eğitim-öğretim yılına mevcut sorunlarla başladıklarını ifade ederek, “2022-2023 eğitim öğretim yılı, eğitim çalışanlarımızın ekonomik olarak örselenlendiği, alım gücünün düştüğü eğitim öğretim masraflarının arttığı, iyileştirme çabalarına rağmen istenilen bir seviyeye gelinmediği bir zeminde yeni sorunların gölgesinde başlıyor.” dedi.

Taleplerinin dikkate alınmadığını ileri süren Demir, şöyle konuştu:

“Millî Eğitim Bakanlığı’nın sürekli olarak eğitimde fırsat eşitliğinden, mesleki eğitimin niteliğinin artırılmasından, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasından özlük haklarının iyileştirilmesi, eğitim kalitesinin artırılması çabalarından bahsetmesine karşın alandaki tecrübeleri görmezden gelen, önerileri dikkate almayan eğitimin paydaşlarıyla yeterli derecede istişare etmeyen, tutumuyla istenilen seviyeye ulaşılamıyor, sorunlar büyüyor, çözüm bulunamıyor. Bakanlığın eğitim çalışanlarının sorunlarına kayıtsız kalmaması, sahadan yükselen sese kulak vermesi, eğitim paydaşlarının tekliflerini göz ardı etmeden köklü sorunlara kalıcı çözümler temin etmesi, eğitimin niteliğini ve verimliliğini artıracaktır.”

Uzman ve başöğretmenlik yapan eğitimcilerin sınava tabi tutulmasına karşı olduklarının altını çizen Demir, “Öğretmenlik meslek kanununun kapsamı genişletilmeli, uzman ve başöğretmenlik sınavları iptal edilmelidir. 5’inci ve 6’ncı dönem toplu sözleşmelerinde masaya taşıdığımız teklif uyarınca 8 yılını dolduran öğretmenlere uzman öğretmen, 12 yılını tamamlayanlara da başöğretmen unvanı verilmelidir. Bu çerçevede toplu sözleşme teklifimiz esas olmalı. Sınav tartışması da son bulmalıdır.” diye konuştu.

Ekonomik sarsıntının eğitim çalışanlarının da belini büktüğünü belirten Demir, “Eğitim çalışanlarının ücretlerinde oluşan kayıpları ve enflasyon tehdidini kalıcı ve kesin çözümlere bağlayıp ekonomik iyileştirmede esaslı adımlar atılmalıdır. Kırsal bölgelerde ve taşımalı eğitimin yapıldığı yerlerde görev yapan öğretmenlerimiz ve varsa eğitim çalışanlarımız, yüksek servis ücretleri dikkate alınarak taşıma kapsamına alınmalıdır. Bütün eğitim çalışanlarımızın şehir içi ulaşım ücretlerinden indirimli yararlanmaları hususunda il Milli Eğitim Müdürlüğü ve belediyeler arasında gerekli görüşmeler başlatılmalıdır.” dedi.

Demir, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Okullara tahsis edilen ödeneklerin de arttırılması gereklidir. Eğitim öğretim yılı başlamadan sınıf ve öğrenci sayısı, personel sayısı gibi kıstaslar esas alınarak her okula ihtiyaçları karşılayacak ölçüde bir ödenek tahsis edilmelidir. Eğitim öğretim hizmeti esnasında veya verilen eğitim öğretim hizmetinden kaynaklanan nedenlerle eğitim çalışanlarına karşı cebri, şiddet veya tehdit kullanan kişilere hapis cezası verilmesi, eğitimde şiddet yasasının çıkarılması bir an önce gerekli ve elzemdir.”

Hitbet güncel giriş.