Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çevre il ve ilçelerden toplayıp bırakılıyorlar!

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde son

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde son günlerde artan ve sürü halinde dolaşan sahipsiz sokak köpeklerinin nedeni öğrenildi. Köpeklerin çevre il ve ilçelerden toplatılıp ilçe sınırlarına bırakıldığı oraya çıktı.

Kızıltepe Belediyesi, son günlerden yeniden alevlendirilen sokak hayvanları sorunu ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Kızıltepe Belediyesi olarak hayvanların rahat yaşamlarını, hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını sağlamak ve her türlü mağduriyetlerini önlemek için gerekli hassasiyeti gösterdikleri kaydedildi.

HAYBULANS 7/24 HİZMET VERİYOR

Açıklamanın devamında, “Hayvanlarımızı koruma altına alabileceğimiz, bakımını yapacağımız Hayvan Barınağımızın temelini yakın zamanda attık. Vatandaşlarımızdan gelen hayvanlar ile ilgili taleplerin ve şikâyetlerin anında işleme alınması için ‘0534 521 45 27’ numaralı şikâyet hattımızı oluşturduk. Yaralı, uyuz veya kazalı hayvanlarımızın tedavi edilmesi için naklini sağlayan ‘Haybulans’ sloganlı ambulansımızı faaliyete geçirdik. Şuan Mardin Büyükşehir Belediyesi’ ne bağlı Sokak Hayvanları ve Rehabilitasyon Merkezi(Hayvan Hastanesi) ile koordineli olarak çalışmaktayız. Vatandaşlardan gelen talep ve şikâyetler doğrultusunda yaralı, uyuz veya kazalı hayvanlarımıza hızlı bir şekilde müdahale edip hayvanlarımızı tedavi eden Mardin Büyükşehir Belediyesi’ ne bağlı Sokak Hayvanları ve Rehabilitasyon Merkezine haybulansımızla hızlı bir şekilde ulaştırmaktayız. İlçe genelinde bulunan hayvanlarımızın aşılarını ve kısırlaştırılmalarını sağlamak için hayvanlarımızı hassasiyetle toplayarak merkeze ulaşımlarını sağlıyoruz. Merkezde tedavileri biten, aşıları yapılan ve kısırlaştırılmaları tamamlanan hayvanlarımızı alıp yaşamlarını sürdürebilecekleri doğal yaşam alanlarına bırakıyoruz.” denildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Açıklamada son olarak şunlar kaydedildi:

“Her ne kadar çalışmalarımızı bu hassasiyetler çerçevesinde sürdürsek de son günlerde çevre illerden ve ilçelerden toplatılan sahipsiz hayvanların ilçemiz sınırları içerisine bırakıldığı tespit edilmiştir. Bu hususta ilgililer hakkında cezai işlem başlatılmıştır. Ayrıca kurum ve kişilere yönelik hakaret içerikli söylemlerde bulunan şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.”