Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Buğday hasadı bereketli geçiyor

Mardin Ovası’nın yüzde 75’ine

Mardin Ovası’nın yüzde 75’ine ekilen buğdayda hasat ilkbaharda düşen yağışlar sebebiyle bereketli geçiyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en verimli topraklarına sahip olan 3 milyon dönümlük Mardin Ovası’nda, buğday hasadı geçtiğimiz günlerde başlamıştı. Yüzde 75’i buğday ekili olan ovada bu yıl ilkbaharda düşen yağışlar, buğday hasadına bereket kattı.

Kuru alanda en düşük yerde 300 kilogram ürün verilirken, sulu alanlarda 800 kilograma kadar verim elde ediliyor. Arpada da geçen senenin iki katından fazla verim elde edildi. Mardin genelinde buğdayda 1,7 milyon ile 2 milyon ton arası rekolte bekleniyor.

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, açıklamasında, “Bu sene hasatta verim ve rekolte açısından son yılların en güzel dönemlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Geçen sene kuraklık nedeniyle kuru alanda hasat yapılamamıştı ve tamamen telef olmuştu. Fakat bu yıl aynı toprak, aynı kuru alanlar, 300 kilodan aşağı mahsul vermiyor. Kalite açısından da çok daha iyidir” dedi.

Öter, geçen yıl sulu alanda dönüm başı 400-600 kilogram arası olan verimin 800 kilograma kadar çıktığını belirterek, “Ülkemizin en kaliteli buğdayının yetiştiği Mezopotamya Ovası’nın içinde bulunduğu Kızıltepe’de geçen hafta ilk buğdaylarımız çıkmıştı, fakat lokal şeklindeydi. Bugünse yüklü miktarda geldi. Hayırlı, uğurlu olsun. Çok güzel bir buğday gelmiş, inşallah bunun arkası gelir. Çiftçilerimize, sanayicilerimize, bu sektörde istihdam olan nakliyecilerimize, ekonomiye katkı sağlayan tarım sektörünün tüm çalışanlarına hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun” diye konuştu.

Öter, “Arpada geçen sene 200 bin ton, bu sene yaklaşık 400 bin ton ürün elde ettik. Buğdayda da geçen sene Mardin geneli 1,5 milyon ton ürün elde ettik, bu yıl da 1,7 milyon ile 2 milyon ton arası rekolte bekliyoruz. Geçmişte kuraklıktan dolayı kuru alanlara biçer giremiyordu. Bu sene de öyle olsaydı çiftçi alternatif ürün düşünüyordu. Ama bu sene mart ve nisan ayında iyi yağış düşmesinden dolayı kuru alanda da hasat yapıldı” dedi.