Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başkan Öter, tarım sektörünün sorunlarını kongrede anlattı

Mardin’de “4. Uluslararası 2023

Mardin’de “4. Uluslararası 2023 Hedefleri Doğrultusunda Mezopotamya Ovası’nda Tarım Sektörünün Geleceği” kongresi gerçekleştirildi. İki gün süren kongreye konuşmacı olarak katılan Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, tarımın ülkenin milli serveti olduğuna işaret etti.

Tarımın kendilerinin milli serveti olduğunu dile getiren Öter, “Hele hele dünyanın ve ülkemizin yaşamış olduğu son 2 yıldır bu pandemi sürecinde gıdanın ve dolayısıyla gıdanın hammaddesi tarımda elde edildiği için tarım çok önemlidir. Ülkemizin hatta dünyanın en çok tüketilen makarna ve kırmızı mercimeğin en kaliteli hammaddesi Mardin ovamızda üretilmektedir. Mardin ovamız son yıllarda tarımda ülke ihtiyacının hububat ve bakliyatta yüzde 20’sini karşılamaktadır. Bugün ve yarın da biz kongrenin katılımcısı olarak kendi alanımızda konuşmalar yapacağız. Tarımın geleceği adına ve Mardin tarımının geleceği adına çok önemlidir. Çünkü burada sadece yerli aktörler değil dışarıdan dış ülkelerden telekonferans üzerinden katılımcılar olacak ve Mardin tarımının önemi biraz daha ön plana çıkacak. Mardin’de sıkıntılar, eksiklikler ve talepler dile getirilerek, ilgili devlet yetkililerimize iletilecek. Dolayısıyla biz bu hem ekonomik açıdan hem de istihdam açısından hem de Mardin tarımı açısından önemsiyoruz. Bu tür kongrelerinin yapılması gerekiyor. Biz bu kongre sonuç bildirisinden sonra ben inanıyorum farkında olmayanlar da Mardin tarımının ne kadar önemli olduğunun farkına varacaklardır.” şeklinde konuştu.

Bir otelde düzenlenen kongreye, Avrasya Sosyo-Ekonomik Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Örnek, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, DSİ GAP 15 Bölge Müdürü Mahmut Berber, Mardin Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler, Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, Güneydoğuda Anadolu Mısır Üreticileri ve İşletmecileri Derneği Genel Başkanı Mehmet Hanifi Müslümoğlu,  Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, Mardin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vedat Durak ve davetliler katıldı.