Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başkan Öter: Allah’ın evi camilerimizin kapıları evsizlere açık olmalı

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı ve Türkiye Aile Meclisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şerif Öter, “10 Ekim Dünya Evsizler Günü” dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Başkan Öter, açıklamasında, “Türkiye genelinde 85 binden fazla evsiz insanımız bulunuyor. Evsiz Ailesiz yani sokakta yaşayan kimsesiz insanlar,  pek çoğumuzun yanından geçtiği, gördüğü ama alıştığı, gördüğü ama korktuğu, baktığı ama göremediği insanlar. Yurtları yeryüzü, barakaları gök kubbe, yatakları zula, hasretleri sıla; kimi çocuk, kimi yetişkin, kimi yaşlı, kimi mecnun, kimi meczup; üzerinde güneşin doğup güneşin battığı, mevsimlerin açıp mevsimlerin bittiği, kırağının düştüğü, cemrelerin karşıladığı bu insanlar bizim komşularımız, hemşehrilerimiz Açlığı ve açıklığı bizden sorulacak olan komşularımız. Sokakta yaşayan ailesizlerimiz, evsizlerimiz, pek çoğumuzun yanından geçtiği, gördüğü ama alıştığı, baktığı ama göremediği, gözünün içerisine bakamadığı insanlar… Her birinin farklı bir hikâyesi farklı bir derdi var. Ama ortak olan sorun çok aşikâr; yılın 365 günü başını sokabileceği bir EVİ.

Ülkemizde evsizlerle ilgili resmi bir araştırma yok. Konu ile ilgili faaliyet yürütenlerin çalışmalarına dayanarak yaptıkları tahminlere göre İstanbul’da 16 bin civarında. Aile Medeniyetimizin genetiğiyle oynanması sebebiyle Türkiye genelinde de 85 binden fazla evsiz insanımız bulunuyor. Bu rakamlar, bir taraftan sokakta ölen evsizlerimizle azalırken, yeni sokağa düşürülen evsizlerimizle de artmaktadır. Avrupada 3 milyon evsiz, Amerika’da 553 bin evsiz Almanya’da ise 650 bin ile 1.200. Türkiye’de 35 bin ile 120 bin arasında evsiz tahmin ediliyor yaklaşık binde bire yani 85 bin olması Vakıf medeniyetinin güçlü olmasından.

Öncelikle sokağa düşmeyi önlemek için; başta içki kumar faizciliğin tefeciliği fuhuş faaliyetlerinin ve sapkın cemiyetlerin yasaklanması aile yıkan yasaların kaldırılması ıslah edilmesi gerekir. Hayvan hakları korunur iken kimsesiz insanlara sahip çıkılmaması afettir ateştir. Evden atılan kediye köpeğe 750 TL ceza var ama evden atılan ebeveyne, yaşlıya, engelliye karşı cezai ve ahlaki yaptırım yok.

Başta İstanbul ve diğer büyükşehirler olmak üzere bütün şehirlerde, sokakta kalan 18 – 60 yaş arası evsizlerimizin, yılın 365 günü barınabileceği gece barınakları, evsizler evleri-yurtları yok.

O halde yetkililere yetkilerini hatırlatmak boynumuzun borcudur.  Eğer sesimizi yeterince gür çıkartırsak sağır kulakların DÖRT MAYMUNU OYNAYANLARIN bile işiteceğini ve tüm toplumun harekete geçeceğini biliyoruz. Sokakta yaşayan evsiz insanlarımızın halini anlamak, anlatmak, yaşamak ve görünür kılmak için uğraşmalıyız.

Devamlı olarak sokakta yaşayan insanlarımızın sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm bulunması için, soğuklarda battaniye dahi bulamayan, kalbiyle birlikte bedeni de üşüyen evsiz, ailesiz insanlarımızın halini de hissetmemiz için Kalbi, sokakta yaşayan evsizlerimizle olan herkesi Türkiye aile meclisi olarak; ALLAH’IN EVLERİ EVSİZLERİN EVİ OLSUN çağrımıza davet ediyoruz.

85 milyonluk Türkiye’mizde 85 bin Allah’ın evi camimiz var. Sokakta yaşayan evsiz kimsesiz de 85 bin gariban insanımız var. Bin belediye teşkilatımız var. Belediye cami işbirliği ile camilerimizi cazibe merkezi yapmak kimsesizlere sahip çıkmak gayesiyle her ilçemizde en az bir camimizin aşevi ve misafirhanesi olacak şekle getirelim Rabbimiz yazıklar olsun o namaz kılanlara ki… Kınamasından korunmak için sosyal yetim olan evsiz yetimlere sahip çıkalım. Medine İslam Devletinin reisi Resülullah (sav) Efendimizin mescidi hem askeri bir karargâh hem bir okul hem de bir misafirhane idi ve 24 saat açıktı. Eşkıya olanlar evliya Allah’ın dostu oldular.

 

Devlet yetkililerine; Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile Bakanlığı, Diyanet ve ilgililere çağrımız; 81 ilde de sokakta yaşayan insanlarımızın acilen toplanmasını, 365 gün 24 saat hizmet verecek, kadın-erkek-aile evsizlerimiz için ayrı ayrı evsizler evleri, sığınakları, gece barınakları, evsizler rehabilitasyon merkezlerinin faaliyete ivedilikle geçmesini,

İlgili barınma merkezleri yapılana kadar, devlet kurumlarındaki boş binalar ya da özel sektördeki boş binalar kiralanarak bu barınma merkezlerinin faaliyete sokulmasını, durumun çok acil olması dolayısı ile de ilgili barınma merkezleri oluşturulana kadar, komple oteller ya da yerine göre otel odaları kiralanmasını, bunların giderlerinin il-ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, özel idare bütçeleri ve belediyeler tarafından karşılanmasını,

Akıl ruh sağlığı bozuk olan evsizlerimizin hastanelerde tedavi altına alınmasını, sonrasında uygun bakım evlerine yerleştirilmesini, çalışma gücü olanların iş istihdam konusunda yardımcı olunmasını

Evsizlerimiz için 365 gün 24 saat ulaşılabilecek şekilde telefon numaraları ve muhatap olacak kurum ve kurumlardaki görevlilerin tek tek tespit edilmesi ve bu irtibat bilgilerinin karakollara, sivil toplum kuruluşlarına, muhtarlıklara, basın kuruluşlarına bildirilmesini talep ediyoruz.

Yerli yabancı Evsizlerimize ailesizlerimize kimsesizlere yetimlere sahip çıkmak onları uyuşturucu baronlarından, fuhuş mafyasından sapkınlardan ve terör tüccarlarından korumak milli güvenlik sorunudur.” dedi.