Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Basın tarihinde bir ilk: Cemiyet Başkanı, gazeteciye saldırıdan ceza aldı!

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC)

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı Mücahit Ceylan, Diyarbakır’da görev yapan gazeteci Emrah Kızıl’a ‘hakaretten’, Burak Emek’e ise ‘silahla yaralamaya teşebbüs’ suçundan ceza aldı.

Olay, 1 Mart 2022’de Diyarbakır’da yaşandı. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, gazeteci Burak Emek ve Emrah Kızıl’ın aynı büroda çalıştıkları Cemiyet Başkanı Mücahit Ceylan’a saldırdıklarını iddia etti ve “GGC Başkanına saldırı” başlığıyla iki gazeteciyi isimleri açık bir şekilde ve hedef göstererek, infial yaratan bir açıklama yaptı.

Açıklamanın ardından GGC yönetimi herhangi bir inceleme yapmadan ve savunmalarını almadan gazeteciler Burak Emek ve Emrah Kızıl’ın üyeliklerine de son verdi. Bunun üzerine Emek ve Kızıl, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na GGC başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

                 Emrah KIZIL                                                             Burak EMEK

SAVCILIK SORUŞTURMASININ ARDINDAN DAVA AÇILDI

Söz konusu suç duyurusu ile birlikte başlatılan savcılık soruşturmasının ardından 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Davanın görülen karar duruşmasına katılan gazeteciler, GGC Başkanına herhangi bir saldırıda bulunmadıklarını, aksine Mücahit Ceylan’ın küfür ederek Burak Emek’e saldırdığını söyledi. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, GGC Başkanı Mücahit Ceylan’ın suçunun sabit olduğunu belirterek, cezalandırılmasını talep etti.

HAKARET VE ŞİDDET…

Duruşmada söz alan gazetecilerin avukatı İmren Bayhan Bozarslan ise gazetecilerin haklarını korumak üzere, yine gazetecilerin oylarıyla seçilen GGC Başkanı’nın müvekkili Burak Emek’e kül tablası fırlattığını ve Emrah Kızıl’a hakaret ettiğini belirtti. Müvekkillerinin olayda herhangi bir kusurunun bulunmadığını ifade eden Bozarslan, sanık Mücahit Ceylan’ın savcılığın mütalaasında belirtildiği gibi cezalandırılmasını istedi.

GGC BAŞKANI MAHKEMEDE HAKARET ETTİĞİNİ İTİRAF ETTİ

GGC Başkanı Ceylan ise yaptıkları açıklamada Burak Emek ve Emrah Kızıl’ın ağır hakaretlerine, tehditlerine ve fiziki saldırısına uğradığını belirtmesine rağmen mahkemede hakaret ettiğini itiraf etti. GGC Başkanı Ceylan ifadesinde, “Ben Burak’a ve Emrah’a yönelik ‘itlerine sahip çık’ şeklinde bir beyanda bulundum” şeklinde ifadeler kullandı.

MAHKEMEDEN CEZA ÇIKTI

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, Mücahit Ceylan’ın, Emrah Kızıl’a karşı hakaret suçunu işlediği sabit olduğundan, 75 gün karşılığı adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Ceylan’ın ayrıca Burak Emek’e karşı kül tablasını eline alarak atma teşebbüsünde bulunmasını silah sayan mahkeme, GGC Başkanına “Silahla yaralamaya teşebbüs” suçundan 55 gün karşılığı bin 100 TL para cezası verdi.

 

GAZETECİLER HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ

Gazeteci Emrah Kızıl ve Burak Emek GGC tarafından şu açıklamayla hedef gösterilmişti:

“Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı Mehmet Mucahit Ceylan, görev yaptığı Demirören Haber Ajansı Diyarbakır Bürosunda, DHA çalışanları Burak Emek ve Emrah Kızıl’ın ağır hakaretlerine, tehditlerine ve fiziki saldırısına uğradı. 100’lerce gazeteciyi çatısı altında barındıran GGC’nin Başkanı Ceylan’a yapılan söz konusu saldırının basın çalışanları tarafından yapılmış olması, mesleğimiz açısından bir utanç kaynağı olmuştur. Topluma yön veren ve topluma örnek olması gereken gazetecilerin temel argümanı fikirleri ve kalemidir. Şiddete, hakarete ve tehdit yoluna başvuran kişilerin GGC çatısı altında barınmasının mümkün olmayacağını belirtirken, bu kişilerin kutsal mesleğimizle de anılması, mesleğimiz açısından yaralayıcı olacaktır. Bu çirkin saldırıya maruz kalan başkanımız Sayın Ceylan’a geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, saldırganlar Burak Emek ve Emrah Kızıl’ı şiddetle kınıyoruz.”

CELAL KORKUT’TAN TEPKİ: HAKLI HER ZAMAN KAZANIR

DHA Genel Müdürü Celal Korkut, mahkemeden çıkan kararın ardından “Diyarbakır büromuzda arkadaşlara saldıran, tehdit eden kişiye notum; Buddha ne demişti; Üç şey uzun süre gizlenemez; Güneş, ay ve gerçekler.’ Haklı her zaman kazanır. Mahkemede ifade değiştiren zavallı ‘Döneklerde’hep böyle anılır” paylaşımında bulundu.

BURAK EMEK: YARGISIZ İNFAZ YAPTILAR

Davayı kazanan gazeteci Burak Emek ise “Dünya üzerinde kendi üyesini, üstelik iftiralarla ve açıkça ismini yazarak hedef gösteren ilk basın meslek örgütü olarak tarihe geçen GGC başkanının ne ceza aldığını biliyor musunuz? Üstelik onlar mahkeme huzuruna çıkılmadan yargısız infaz yaptılar” ifadelerini kullandı ve “Gerekenin tarafınızca yapılmasını arz ederim” diyerek çağrıda bulundu:

“Geçen yıl 1 Mart’ta biliyorsunuz ki küçük bir olay yaşandı ve biz dışarıya duyulmadan kendi aramızda çözme taraftarıyken GGC ve yönetimi tarafından bizi hedef alınarak bir açıklama yapıldı. ‘Üyelerini’ dinlemeden tarafsız bir şekilde yapıldığını bu şekilde görmüş olduk.

Ancak bazı gazeteler ve internet siteleri yargısız infaz yaptı. Şimdi o kararda imzası olan YÖNETİM KURULUNA soruyorum; siz bundan sonra hangi gazetecinin hangi hakkını savunacaksınız? Peki, mesleğimizin temel kuralı olan tarafsızlık ilkesine ne oldu? Hangi hak ve hukukla attınız.

GGC yönetimine bir sorum daha var. İddianıza göre, ben GGC Başkanı’na yumruk atmıştım Kati raporu olmadığı için bu da çürüdü. Darp edilen, ağır hakaretlere maruz kalan bu kişi için ahkâm kesenler şimdi bu karardan sonra ne yapacak merak ediyorum.

Kararı da size açıklayayım. Bana karşı kül tablası atmak isteyen bu kişiye mahkeme, cam küllüğü ‘Silah’ saydı ve ‘Silahla Yaralamaya Teşebbüsten’ ceza verdi. Ayrıca Emrah Kızıl’a yönelik de mahkemede kendisi hakaret ettiğini itiraf etmesi nedeniyle hakaretten de ceza aldı.

Ayrıca o dönem sözde olaya şahit olan kişi, mahkemede dönerek olayı hatırlamadı. Bu kişiye mahkeme heyeti tarafından neden çelişkili ifade veriyorsun denildi. Yeterince rencide edildi. Ama buna rağmen dönmeyi savunan kişi için de tutulan raporlar var, söz uçar ama yazı kalır.

Bu olaya meslek örgütlerinin sessiz kalmayacağını biliyorum. Gerekenin tarafınızca yapılmasını arz ederim.”