Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TBMM heyeti Mardin Cezaevi’nde

TBMM Hükümlü ve Tutuklu

TBMM Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu Başkanı İbrahim Yurdunuseven, “Burada bizim yaptığımız rastgele koğuşlara girerek cezaevinin sorunlarıyla ilgili bir tespit yapıyoruz. Bu tespiti rapora döküyoruz. Daha sonra üst komisyonumuza iletiyoruz.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven beraberindeki heyet, Mardin Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etti.

Yurdunuseven ve beraberindeki heyet, ilk olarak Mardin Valiliğini ziyaret ederek Vali Tuncay Akkoyun’dan bilgi aldı. Valilikteki görüşmenin ardından komisyon başkanı ve üyeleri, Mardin Cezaevi’ne geçerek, buradaki hükümlü ve tutuklularla birebir görüştü.

Ziyaretine ilişkin cezaevi önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Yurdunuseven, devlete emanet edilen mahkumların sağlığı başta olmak üzere güvenliklerinin kendileri açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Yurdunuseven, “Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun bağlı olduğu Hükümlü Ve Tutuklu Hakları İnceleme Alt Komisyonu olarak, bir dizi cezaevi ziyaret gerçekleştiriyoruz. Dün Diyarbakır’daydık ve oradaki cezaevinde yaklaşık 15 civarı koğuşta cezaevi sorunlarıyla ilgili bir inceleme yaptık. Bugünde önce Artuklu cezaevi sonra da Midyat cezaevinde ziyaretlerde bulunacağız. Burada bizim yaptığımız rastgele koğuşlara girerek cezaevinin sorunlarıyla ilgili bir tespit yapıyoruz. Bu tespiti rapora döküyoruz. Daha sonra üst komisyonumuza iletiyoruz. Orda da arşiv kayıtları giriyor ve ilgili bakanlıklara, ilgili birimlere bu rapor gönderiliyor. Ki buradaki eksikler neler, neler yapılabilir, neler düzeltilebilir neticede insanı yaşat ki devlet yaşasın prensibi gereği burada devlete emanet edilmiş mahkumların sağlığı, güvenliği bizim için çok önemli biz de bununla ilgili tespitlerimizi yapıyoruz. Eksikleri de ilgili yerlere bildiriyoruz ve düzeltilmesini de takip ediyoruz.” dedi.