Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siyonist işgalcilerden takas öncesi Gazze’ye ağır bombardıman

Esir anlaşması öncesinde Gazze

Esir anlaşması öncesinde Gazze yine yoğun İsrail bombardımanı altında. Rehineleri alma süreci yarın Türkiye saatiyle sabah 06.00’da başlayacak.

Siyonist İsrail’in Dışişleri Bakanı Eli Cohen, rehineleri alma sürecinin yarın Türkiye saatiyle sabah 06.00’da başlayacağını duyurdu. Hamas’ın 4 gün boyunca her gün 12 veya 13 esiri serbest bırakacağı, İsrail’in de serbest bırakabileceği 300 kişilik bir liste oluşturduğu bildirildi.

İsrail ile Hamas arasında beklenen rehine takası ve ateşkes onaylandı. Açıklama İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Ofisi tarafından yapıldı. Toplanan İsrail kabinesinin 4 günlük geçici ateşkesi onayladığı ve bunun Gazze’deki İsrailli esirlerin tümünün geri getirilmesi hedefinin ilk aşaması olduğu ifade edilen açıklamada, “50 rehinenin serbest bırakılması için çatışmalara ara verilmesinin öngörüldüğü” ifadesi yer aldı. İsrail kabinesinin açıklamasında serbest bırakılacak her 10 esir için ek bir gün daha çatışmalara ara verileceği ifade edildi.

Ateşkes sürecinde Gazze Şeridi’nin güneyindeki hava trafiğinin tüm gün, kuzeyinde ise 10.00 ile 16.00 saatleri arasında günlük 6 saat durdurulacağı ifade edilirken, İsrail güçlerinin tüm Gazze Şeridi’nde kimseyi alıkoymama ve kimseye saldırmama esasına bağlı kalacağı kaydedildi. İsrail’e göre, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Hamas konuya dair yazılı açıklamasında ise, geçici ateşkesin 4 gün süreceği ve bu sürede serbest bırakılacak 50 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerinden 150 Filistinlinin serbest bırakılacağı bilgisini paylaştı.

Hamas’ın 4 gün boyunca her gün 12 veya 13 esiri serbest bırakacağı ifade edildi. İsrail de serbest bırakabileceği 300 kişilik bir liste oluşturdu. Listede 287 çocuk, 13 kadın bulunuyor.