Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şehirlerarası otobüslere emniyet kemeri denetimi

Mardin’de şehirlerarası otobüslerdeki yolculara emniyet kemeri kullanımı hakkında broşür dağıtılarak bilgi verildi. Emniyet kemeri kullanımının kaza sonrası araç içerisinde meydana gelen ölümleri yüzde 45, ağır yaralanmaları ise yüzde 60 oranında azalttığına dikkat çekildi.

Mardin’de şehirlerarası otobüslerdeki yolculara

Türkiye’de son günlerde yaşanan otobüs kazalarının ardından Mardin’de şehirlerarası seyahat eden otobüsler, sıkı denetime tabi tutulmaya başlandı. Mardin Valisi Tuncay Akkoyun’un talimatları doğrultusunda, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından otobüs yolcularına yönelik emniyet kemeri denetimi yapılarak, kullanımı konusunda broşür dağıtılarak bilgiler verildi.

Emniyet kemerinin can güvenliği açısından için son derece önemli olduğunu belirten Mardin Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Başkomiser Salih Kürkçü, şöyle dedi:

“Bilindiği üzere ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte ve on binlerce vatandaşımız yaralanmakta veya sakat kalmaktadır. Bu kazaların önlenmesi için İçişleri Bakanlığımız koordinesinde Trafik Başkanlığınca 2024-2027 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı oluşturulmuş, Trafik kazalarından kaynaklı can kaybı ve yaralanmaların yüzde 50 oranında düşürülmesi hedeflenmiştir. İçişleri Bakanlığımızın talimatları ile şehirlerarası otobüslerin karışmış olduğu kazalarda ki can kayıplarını azaltmak için yolcuların emniyet kemeri kullanımını artırmaya yönelik bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir. Konu ile ilgili Mardin Valimiz Tuncay Akkoyun’un başkanlığında İl Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız, Trafik Şube Müdürleri ilimizdeki faaliyet gösteren otobüs firmalarının yetkilileri ve otobüs şoförlerinin katılımıyla bir toplantı yapılmış ve bu toplantıda; denetimlerdeki amacımızın ceza yazmak değil, vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve uyarmak olduğu vurgulanmıştır.”

‘EMNİYET KEMERİ; ÖLÜMLERİ YÜZDE 45, AĞIR YARALANMALARI İSE YÜZDE 65 ORANINDA ÖNLÜYOR’

Emniyet kemeri kullanımı olası trafik kazalarında ölümleri yüzde 45, ağır yaralanmaları ise yüzde 60 oranında önlediğine dikkat çeken Kürkçü, “Çünkü emniyet kemeri olası bir kaza anında sizleri koltuğa bağlar, araç içi savrulmanızı, araç dışına fırlamanızı ve araç ile zemin arasına sıkışmanızı önleyerek sizin hayatta kalmanızı ve sevdiklerinize güvenle kavuşmanızı sağlar. İlimiz otogarından sefere çıkan tüm otobüslerde çıkış esnasında ve güzergâhta yolcularımıza yönelik bilgilendirme faaliyetleri yürütmekte ve broşür dağıtımı yapmaktayız. Yine tüm otobüslere koltuk sayısınca emniyet kemerinin önemini anlatan güvenli seyahat kartı bastırarak dağıtımını yaptık. Buradan özellikle ricamız yolcularımızın bu kartları okumaları ve bilgi sahibi olmalarıdır. Otobüs firmalarının yetkilileri tarafından bilet satışı esnasında emniyet kemeri kullanımının yasal zorunluluğu konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır. Vatandaşlarımızdan ricamız yolculuk esnasında emniyet kemerlerini takmaları ve seyahat boyunca çıkarmamalıdır. Emniyet kemerini takalım, hayatta kalalım ve sevdiklerimize güvenle ulaşalım diyoruz.” dedi.