Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Önder Duyan, AK Parti Artuklu aday adayı oldu

Mardin Mimarlar Odası Başkanlığını

Mardin Mimarlar Odası Başkanlığını iki dönem yapan AK Parti İl Teşkilat Başkanlığı görevinde de bulunmuş olan Yüksek Mimar – İş İnsanı Önder Duyan, Artuklu Belediye Başkanlığı görevi için resmi müracaatta bulundu.

31 Mart’ta yapılacak mahalli idareler seçimleri için AK Parti’nin açıklamış olduğu seçim takviminin başvurularının son gününde Artuklu Belediye Başkan adaylığı için başvurular sürüyor.

Mardin’de yerleşik olan Siniki Aşireti Hatê Ailesine mensup İş İnsanı Yüksek Mimar Önder Duyan, AK Parti İl Yürütme Kurulu’ndaki görevinden affını isteyerek, farklı kesimlerden sevenleri ve akrabalarının oluşturduğu kalabalık bir grupla Artuklu Belediye Başkan Aday adaylığı için resmi müracaatını gerçekleştirdi.

Beraberindeki kalabalık toplulukla birlikte Artuklu İlçe Başkanı Yavuz Geylani Çaltekin ve teşkilat mensuplarını ziyaret eden Önder Duyan, Adaylık dosyasını ilçe başkanına teslim etti.

AK Parti’nin farklı kademelerinde üç dönem görev yapmış, Artuklu’da yaşamını sürdüren biri olarak, kentin temel sorunlarına vakıf olduğunu mesleki itibarıyla sorunların çözüm yolunu bilen biri olduğunu Artuklu için niyetinin rıza-i ilahi olduğunu söyledi.

Medeniyet şehirlerle başladığını ifade eden Önder Duyan, Mimari açıdan kadim geçmişe sahip kente yakışmayan çarpık yeni bir kentleşme alanını elbirliğiyle oluşturulduğuna işaret etti.

‘İSTİKAMET ÜZERE DOST DOĞRU YOLDA YÜRÜYECEĞİZ’

Artuklu’da artan nüfusu gözönünde bulundurulduğunda; şehrin de eşit hizmeti fazlasıyla hak ettiğine işaret eden Duyan, “ Artuklu Belediye Başkanlığı için aday adaylık müracaatımızı yaptık. Memleketimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Niyetimiz tabi ki Rıza-i ilahidir. Artuklu’da yaşıyoruz, Kadim şehrimizin kronikleşmiş sorunlarını mesleğimiz olan mimarlıktan dolayı biliyoruz.  Geçmişten beri artan nüfus popülasyonu ile beraber kentin çarpık şekilde büyüdüğü düşüncesindeyim. Buna cevap verebilecek mesleki yeterlilikte olduğumuzu düşünüyorum. Kentimizin hastalığını biliyoruz, tedaviyi ve neşteri nasıl vuracağımızı da biliyoruz. Halis bir niyetle yola çıktık. Rabbim, adaylığı nasip ederse  hemşerilerimin teveccühü, siyasetin yüzakı AK Kadroları olan teşkilatlarımızın desteği ve Partimizin yetkili organlarının takdiri ile istikamet üzerine dost doğru yolda yürümeye çalışacağız. Zaman ayırıp buraya gelerek destek verdiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun, bizi de sizlere ve kadirşinas hemşerilerimize mahcup etmesin.” dedi.

‘ÖNDER DUYAN, PARTİMİZE HİZMETLERİ OLAN DEĞERLİ ŞAHSİYETTİR’

Artuklu İlçe Başkanı Yavuz Geylani Çaltekin ise Önder Duyan Başkanı 10 yıldır tanıdığını ve partide çok hizmetlerinin olduğunu dile getirerek, Önder Duyan’ın Mardin için çok değerli bir şahsiyet olduğunu ifade etti. Çaltekin, kıymetli Önder Duyan’ın aday adaylığının hayırlı olmasını temenni etti.

ÖNDER DUYAN KİMDİR?

1987 yılında Mardin’de doğdu. Evli ve 2 çocuk babasıdır. İyi seviyede İngilizce, orta seviyede Almanca, iyi seviyede Arapça ve Kürtçe biliyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünden lisans, Anadolu Üniversitesi ön lisans uluslararası ilişkiler ve Mardin Artuklu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nden Mimarlık yüksek lisans ile mezun oldu. Mardin Artuklu Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak proje ve jüri atölyelerinde dersler verdi. Ayrıca çeşitli aile şirketlerinde yönetici olarak görev alıyor, gıda sektöründe ihracat ve ithalat yapmayı sürdürüyor. MARGİAD Mardin Genç İş Adamları Derneği’nde yönetici olarak çalıştı ve Marinçev-Der Mardin İnsan ve Çevre Derneği’nde yönetici olarak faaliyetlere devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Proje geliştirme biriminde çeşitli projelerde ekip başı mimar olarak çalıştı. Mardin Mimarlar Odası’nda 2 dönem başkanlık görevini üstlendi.

SİYASİ HAYATI

Siyasi hayatına; 2014 yılında Mardin AK Parti İl Yönetimi’nde İl Yönetim Kurulu üyesi olarak başladı. 2015-2017 yıllarında 2. dönem AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi olarak görevine devam etti. Ayrıca Kızıltepe İlçe Koordinatörlüğü görevini 2 yıl sürdürdü. 2018-2021 yıllarında 3. dönem AK Parti İl Yürütme Kurulu üyesi olarak teşkilattan sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 2022 yılında 4. dönem AK Parti İl Yürütme Kurulu üyesi olarak Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı olarak İl Başkan Yardımcılığı görevine devam etti.

Duyan, 2023 yılı başlarında il başkanlığı  mülakatı için AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına çıkan isimlerin arasında yer aldı.