Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mezopotamya Ovası’nda pamuk hasadı başladı

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden biri olan Kızıltepe Ovası’nda 30 bin dekar alana ekilen pamuğun hasadına başlandı.

Mezopotamya’nın en verimli topraklarını bünyesinde barındıran Kızıltepe Ovası’nda buğday, arpa, mercimeğin ve mısırın yanı sıra pamuk ta ekliyor. Bu yıl yaklaşık 30 bin dönüm arazide pamuk edildi.

Tekstil, kozmetik, gıda ve yem sektöründe kullanılan pamuk, buğday ve mısır ile birlikte çiftçilerin en önemli gelir kaynağı olarak biliniyor. Bu güne kadar ‘beyaz altın’ olarak bilinen pamuğun hasadına bugün itibarıyla başladı.

Hasat edilen pamuk ilçede kurulan çırçır fabrikalarına gönderiliyor. Fabrikalarda temizlenen pamuk, lifiyle tekstile, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde olarak piyasaya sunuluyor.

Hamdullah Yılmaz
Hamdullah Yılmaz

Çiftçi Hamdullah Yılmaz, tarlasına pamuk ektiğini söyleyerek, “Türkiye’nin çiftçiliği gelişmesi lazımdır. Bize destek verseler, bizler her türlü ürünü ekeriz. Yetkililere sesleniyorum: buna bir çare bulun ve çiftçilere kulak asın. Her şey çok pahalı olmuş, ilaç alıyoruz pahalı, gübre alıyoruz pahalı, mazot alıyoruz pahalı, işçilik pahalı, her şey pahalı. O kadar zahmete rağmen ürünü satınca maliyetini karşılamıyoruz ve sermayeden zarar ediyoruz. Fabrika elle topladığımız için fiyatı daha da aşağı çekiyor. Yazık değil mi?  Yetkililer buna bir el atsa çok seviniriz.” diye konuştu.

İşçi çavuşu Mehmet Emin Öncel de şunları söyledi: “Ben işçi çavuşuyum, saat: 07.00’de tarlaya gelip işbaşı yapıyoruz. Akşam saat:18.00’de ise bırakıyoruz. 50 işçim vardır, pamuk toplamaya götürüyorum. Her işçi günde 120 ile 150 kiloya kadar pamuk topluyor. Yani aşağı yukarı 40-50 TL arasında yevmiye alıyorlar.”