Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardin, 2 milyon 150 bin turist ağırladı

BİNLERCE yıllık tarihi ile

BİNLERCE yıllık tarihi ile kültür ve cazibe merkezine dönüşen Mardin, 2023’te 2 milyon 150 bin turist ağırladı. Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Gürgör, “2023 yılının başından bugüne kadar Mardin’de 650 bin kişi konaklandı. 1 milyon 500 bin kişiye yakın giriş-çıkışlar oldu. 2024’te 1 milyon konaklamayı aşacağımızı umut ediyoruz.” dedi.

Birçok din, dil ve kültürü aynı potada eriterek binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapan Mardin, özellikle son yıllarda cazibe noktalarından biri haline geldi. Özellikle Mardin Kalesi eteğindeki ‘Eski Mardin’ olarak bilinen sit alanındaki yapılar, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Ezan ve çan sesinin birbirine karıştığı, farklı kültürlerin hoşgörüyle kardeşçe yaşadığı, “gecesi gerdanlık gündüzü seyranlık” olarak tanımlanan büyülü kent Mardin’de, 2023 yılında 650 bin turist otellerde konaklanırken, 1 milyon 500 bin kişi ise günü birlik ziyaret etti.

‘MARDİN TURİZMİNİ 12 AYA YAYMAYI BAŞARDIK’
Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Gürgör, 2024 yılında 1 milyon turisti otellerde ağırlamak istediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Malumunuz olduğu üzere 6 Şubat’ta tüm ülkeyi etkileyip yasa boğan bir afet olayı yaşanmıştı. Yaşanan deprem, ülke genelinde olduğu Mardin turizmini de olumsuz etkiledi. İlkbahar’ımız sakin geçti, ama yaz aylarında toparlandık. Özellikle Eylül ayında çok ciddi talepler aldık, bu Ekim ve Kasım’da da sürdü. Şu an Aralık ayında olmamıza rağmen Mardin’e yoğun bir talep var. Tabi bizim amacımız Mardin turizmini 12 aya yaymaktı, bir nebze de olsa bunu başardığımızı görüyoruz.”

2024’TE HEDEF 1 MİLYON KONAKLAMA
2024 yılı hazırlığı için İzmir Travel Uluslararası Turizm Fuarı’na katıldıklarını ve inanılmaz bir talep ile karşılaştıklarını kaydeden Gürgör, Mardin’in özellikli bir il olduğunu söyledi. Medeniyetler şehri Mardin’in kültürü, yapısı ve inancıyla özellikli olduğunu ve bu yüzden yoğun talebin geldiğini kaydeden Gürgör, yakın illerin yanı sıra metropol kentlerden 4 mevsim gelen misafirlerin Mardin’in güzelliğini zevkli bir şekilde yaşadığını söyledi. Gürgör, “2023 yılında 650 bine yakın bir konaklamamız oldu. Günü birlik gelen misafirlerimiz çok, bunun istatistiklerini Deyrulzafaran Manastırı ve Kasımiye Medresesi’ne girişlerinden alıyoruz. Bir buçuk milyona yakın giriş-çıkışlarımız var. Bizim asıl hedefimiz 1 milyon konaklama, 2024 yılında bu rakamı bulacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

‘BEKLENTİLERİMİZİN ÜZERİNDE GEÇTİ’
Turizm seyahat acentası sahibi İsmail Sincar, yaz aylarını çok yoğun ziyaretçi ilgisiyle geçirdiklerini söyledi. Sincar, “Ülkemizin yaşadığı doğal afetten herkes gibi bizlerde çok etkilendik. Deprem dolayısıyla 2023 yılına iyi başlayamadık, ancak daha sonra toparlandık ve beklentimizin çok üzerinde geçti. Özellikle yazın kavurucu sıcaklara rağmen yoğunluğumuz devam etti. Uçakların tamamı dolu geldi. Otellerimiz tam kapasite çalıştı. Turlarda tüm personelimizle sahadaydık. Doğal afete rağmen yoğun bir sezon geçirdik.” diye konuştu.

‘HERKESİ MARDİN’E BEKLİYORUZ’
Esnaf Aydın Yertüm de beklentilerinin üzerinde bir turizm sezonu geçirdiklerini ve özellikle yaz aylarının yoğunlukla geçtiğini söyledi. Gelen misafirlerin yöresel ürünlere yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Yertüm, “Herkesi Mardin’e bekliyoruz.” dedi.

‘ZİYARET EDİLMESİ GEREKEN YERLERİN BAŞINDA GELİYOR’
İstanbul’dan gelen Metin Gücüm, Mardin’i çok beğendiğini, kenti son derece huzurlu bulduğunu aktardı. Gücüm, “Mardin, tek kelime ile aşk şehri. İnanılmaz güzel bir şehir. Mardin; mimarisi, örf, adet, gelenek ve görenekleriyle herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor.” ifadelerini kullandı.