Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bazı tarım ürünlerinin ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasına tepki

Buğday, çavdar, arpa, yulaf,

Buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut ve mercimek gibi tarım ürünlerinin ithalatında yılbaşına kadar gümrük vergisinden muaf tutulmasına tepki geldi.

İthalat rejimi kararlarında değişiklik yapıldı. Bazı hububat ve bakliyat ürünlerinde gümrük vergisi oranları yılbaşına kadar yüzde sıfır olarak uygulanacak.

Saadet Partisi Mardin İl Başkanı Vejdin Koçhan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ithal edilecek olan buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut, mercimekte gümrük vergisi yılbaşına kadar yüzde 0 olarak uygulanmasına karar verildiğini görüyoruz.

Bu karar yıllardır devam eden tarım politikalarının bir sonucudur. Ülkede çiftçilerimizin perişan hallerini görmezden gelip üstüne üstlük mevcut durumu daha da kötüye götürecek adımlar atmaya devam ediyorlar. Yerli üreticiyi çaresizmiş gibi gösterip ithalatın kapılarını sonuna kadar açmak çiftçilerimize yapılmış en büyük ihanettir. Çiftçilerimiz gereken destekleri gördükleri zaman ülkemizin geleceği için üretmekten geri durmadıklarını her zaman göstermişlerdir.

Çiftçilerimiz bir yandan yüksek girdi maliyetleriyle can çekişirken diğer yandan iktidarın bu adımları ile üretemez hale getirilmek isteniyor. Desteklenmeyen ve sorunları görmezden gelinen çiftçilerimize bu uygulamalar reva mıdır ? Ülkemizi ithalatçı duruma getirmenin kimseye bir faydası olamadığını biliyoruz. Bir an önce yapılan bu yanlıştan dönülmelidir.

Dünyanın en verimli topraklarında çiftçimizi toprağına küstüren bu zihniyetin üreticilerimize bir fayda sağlamayacağı açıktır. Binlerce çiftçimizin tarımdan el çektiğini duyuyor ve görüyoruz. Çiftçilerimizi bankalara muhtaç eden borç batağına sürükleyen bu politikalardan geri dönülmelidir..

Geldiğimiz bu nokta maalesef mevcut iktidarın tarım politikalarını sadece siyaseten ve hamasi nutuklarla ilerletmeye çalıştığını görüyoruz. Lafla peynir gemisi yürümez. Derhal bu vahim karardan geri dönülüp yerli üreticilerimizi destekleyen adımlar atılmalıdır.”

Baywin güncel giriş.