Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AŞİRET YEMEKLERİNİN DENEYİMLİ AŞÇISI: HİKMET USTA

Düğün gibi özel günlerin

Düğün gibi özel günlerin yanı sıra çeşitli platform ve etkinliklerde pişirdiği yemek çeşitleri ile gönüllerde taht kuran ünlü yemek aşçısı Hikmet Usta, aşure geleneğini bu yıl da sürdürdü.

Mardin’in tanınmış aşçısı Hikmet Ölçer, nam-ı değer Hikmet Usta, her yıl gerçekleştirdiği Aşure Günü etkinliğini bu yıl da sürdürdü. Mardin Yöresel Tatlar ve Dobalan Derneği’nin Başkanlığını da yapan Hikmet Usta, bugüne kadar Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılan aşçılık kurslarında yüzlerce kişiye eğitim vererek ustalar ustası oldu.

AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Kamu Kurum Müdürleri ve sivil toplum örgütlerinin de hazır bulunduğu aşure günü etkinliğinde ise kaynayan aşure bin 500 kişiye ikram edildi.

Kur’an Kursu ve medrese öğrencilerinin Kerbela ilahisini hep birlikte seslendirmesiyle başlayan etkinlikte aşure ikramı dağıtımını Milletvekili Cengiz Demirkaya, Kızıltepe Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Mavidemir, Nuri Alparslan, Mardin Esnaf ve Meslek Odaları Birliği Başkanı İsa Tunç, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü, Kızıltepe Müftü Yardımcısı Kemal Kahraman, Mardin Trabzonsporlular Derneği Başkanı İbrahim Aydın, Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter birlikte yaptı.

Okunan ilahiler ve duaların eşliğinde devam eden etkinlikte konuşan Milletvekili Demirkaya, Kızıltepe’nin kültürel değerlerine her zaman sahip çıkan kıymetli bir esnaf olan Hikmet Usta’nın önemli gün ve gecelere gösterdiği hassasiyeti her zaman ilgiyle takip ettiklerini belirtti.

İşyeri sahibi Hikmet Ölçer, “Bizler aşure geleneğini her yıl aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Birlik ve beraberliğimizi manevi değerlerimizi korumamız gerekiyor. Kendi imkânlarımızla ayrı ayrı kazanlarda kaynattığımız ve yaklaşık 1500 vatandaşımıza aşure ikramında bulunmuş olduk. İnşallah bu geleneğimizi her yıl sürdürmeye devam edeceğiz. Bu güzel aşure gününde davetimize icabet edip, heyecanımızı paylaşmak üzere yanımızda bulunan bütün değerli dostlara tekrardan teşekkür ediyorum.” dedi.

Hikmet Usta’ya teşekkür plaketi

Sosyal etkinliklere verdiği desteklerden dolayı bugüne kadar onlarca teşekkür plaketi alan Hikmet Usta, geçtiğimiz günlerde Mardin Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı Faysal Sun tarafından ziyaret edilerek Mardin bulgurunun tanıtımına katkı sunan Mardin Yöresel Tatlar ve Dobalan Derneği Başkanı Hikmet Ölçer’e teşekkür plaketi verdi.

Hikmet Usta, Sun’a teşekkür ederek, Mardin bulgurundan yaptıkları yemeğin lezzet olarak diğer bulgurlardan farklı olduğunu ve bu farkı yemeklerinin tadanların fark edildiğini belirterek bulgurdan tatlı dahil yaklaşık 20 çeşit yemek yaptıklarını söyledi. (Mardin İpekyolu Gazetesi)

Claro box tv.