Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AFAD Duyurdu! Mardin afet bölgesi ilan edildi

Salih KESKİN/MARDİN- AFAD’ın afet

Salih KESKİN/MARDİN- AFAD’ın afet bölgesi ilan ettiği Mardin’de 59 bina ağır hasarlı…

 6 Şubat depremi nedeniyle Bingöl, Kayseri, Mardin, Tunceli, Niğde, Batman da afet bölgesi ilan edildi. AFAD yaptığı açıklamada, 6.02.2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle yaşanan yıkım ve can kayıpları üzerine, 11ilin ve Sivas’ın Gürün ilçesi haricinde, depremden etkilenen Bingöl, Kayseri, Mardin, Tunceli, Niğde ve Batman illerinin de genel hayata etkili afet bölgesi kabul edildiğini açıkladı.

Depremin hissedildiği Mardin’de ihbarları değerlendiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne bağlı ekipler, 59 binada ağır hasar tespit etti.

Mardin’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri hasar tespit çalışmaları yaparken Artuklu’da 22, Dargeçit 1, Derik 11, Kızıltepe 30, Mazıdağı 2,  Midyat 5, Nusaybin 1, Ömerli 1, Savur 1 ve Yeşilli’de 2 olmak üzere toplam 75 mahalle ile köyden yapılan ihbarlar değerlendirildi.

Kent genelinde toplam 739 bina ve yapıda hasar tespit çalışması yapıldı. Yapılan değerlemede 190 bina ve evin az hasarlı, 480 yapının ise hasarsız olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmalar kapsamında kent merkezi, ilçeler ve köylerde 59 yapı ise ağır hasarlı olarak değerlendirildi.