Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Osmanlı’nın ‘askıda ekmek’ geleneği Mardin’de yaşatılıyor

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir fırıncı esnafı, on bir ayın sultanı Ramazan Şerif dolayısıyla Osmanlı’dan bugüne kadar gelen “askıda ekmek” geleneğini sürdürüyor.

Osmanlı döneminde maddi durumu iyi olmayan vatandaşların rencide olmaması için başlatılan ‘askıda ekmek’ projesi geleneği Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sürdürülüyor. Urfa Caddesi üzerindeki Dedeman Kavşağı’nın başında bulunan ekmek fırınında her gün onlarca ekmek, yoksul aileler ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere dağıtılıyor. Hayırsever vatandaşlar her gün fırın işletmesine onlarca ekmeğin parasını veriyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, ekmek fırınına gelerek askıdan ekmek almak istediklerini belirterek ihtiyaçları kadar ekmek alıyorlar.

Yoksul vatandaşların incitilmeden ekmek ihtiyaçları karşılanırken, bu geleneği 7 yıldır sürdüren ekmek fırını işletmecisi, diğer fırınlara da bu uygulamanın örnek olmasını istiyor.

‘PROJEYİ GELENEKSEL HALE GETİRDİK’

Ramazan ayı dolayısıyla ‘askıda ekmek’ uygulamasına başladıklarını söyleyen fırıncı esnafı Levent Gürel, şöyle dedi:

“Bizler bu projeyi 7 yıl önce hayata geçirdik, artık geleneksel hale geldi, inşallah her yıl ramazan ayında bunu tekrar ettireceğiz. Burada ki asıl amacımız, ihtiyaç sahibi olup ta utandığı için isteyemeyen aileler içindir. Bizde bunu göz önünde bulundurarak dışarıda bir askı aparatı yaptık. Bu şekilde yardıma muhtaç dar gelirli aileler bize söylemeden ihtiyaçları kadar ekmeği askıdan alıp gidiyor. Kimisi 1 ekmek alırken kimisi 3 ekmek alıyor. Yani ihtiyacı ne kadarsa o kadar alıyor. Burada hem bizim hem de hayırsever iş adamlarının katkıları oluyor. Örneğin bazı hayırseverler gelip ekmeğini alırken kalan parayı da askı yap diyor. Tabi bu akşama kadar bayağı birikiyor. Biriken ekmekleri poşetleyip askıya asıyoruz. Önceliğimiz yetim veya öksüz aileler, ekmek alamayan ailelerdir. Bize destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Allah hayırlarını kabul etsin.”

Vatandaşlar da uygulamanın takdire şayan olduğunu ve herkesin destek vermesi gerektiğini söylediler.