Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mardinli hububatçılar, buğday alım fiyatlarının açıklanmasını bekliyor

Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki çiftçiler,

Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki çiftçiler, buğday alım fiyatının 28 Mayıs seçimi öncesi açıklanması bekliyor.

Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezinde bir araya gelen hububat üreticileri, Mehmet Şerif Öter başkanlığında toplanarak, yağışlı geçen bir yılın ardından başlayan arpa, mercimek hasadının geçen yıllara göre çok kaliteli ve bereketli, geçtiğini belirterek, hububat fiyatlarının da ivedilikle açıklanmasını bekliyor.

Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, enflasyonun dikkate alınarak, yüksek elektrik faturaları ve girdi fiyatlarındaki artışın dikkate alınarak hububat alım fiyatının açıklanması gerektiğini söylüyor.

Mehmet Şerif Öter, Mardin Ovası’nda kuru alanda üretilen arpada verimin çok iyi olduğunu belirterek, geçen yıla oranla 3-4 kat fazla verim elde edildiğini bugün başlanan Mercimek hasadında da verimin bereketli olacağının işaretlerini aldıklarını ifade etti.

Öter şunları söyledi: “Geçen sene kuru tarlalardan bir dönümden 80 kilogram verim elde edilmişti, bu yıl ise dönüm başına 300 kilogram verim elde edilmiş. Geçen yıla oranla 3-4 kat fazla verim elde edilmesi sevindirici. 2023 yılı, hububat açısından bereketli bir sezon olacak inşallah. Çiftçilerimiz velinimetimiz. Çiftçilerimiz ülke insanını besliyor, soframıza gelen ürünün ham maddesini üretiyor. Güneydoğulu Üreticiler olarak fiyatın da bir an önce açıklanmasını bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Güzel bir müjde bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan her kesime yönelik olarak verdiği müjdelerin, Bölge Çiftçisine de verilmesini bekliyoruz. Stratejik ürünlerin başında yer alan buğday ne kadar çok desteklenirse üretimi de o kadar artacaktır.”