Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AK Parti Mardin İl Başkanı Kılıç  açıklamalarda bulundu

AK Parti Mardin İl

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, “Dünden bugüne bugünden 2023’e” konulu basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıç, AK Parti Mardin İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında dış politikada Türkiye’nin İslam alemi, Türki cumhuriyetler ve Afrika ülkeleri ile bağ ile ilişkilerin artması, Rusya ve Ukrayna savaşında Türkiye’nin üstlendiği rol özelikle tahıl koridorunun açılması hem bölgede hem de dünyada önemli bir aktör olduğuna işaret etti.
Dünyada yaşanan gelişmeler ve beraberinde ekonomik sorunları da getirdiğini belirten Kılıç, Pandemiden kaynaklı üretim zincirinin kırılması fiyat artışlarına neden olduğunu ve tüm dünyada ekonominin olumsuz etkilendiğini söyledi.

Kılıç, Rusya- Ukrayna savaşıyla da enerji maliyetlerinin arttığını, tüm dünyada ekonomik daralmalar yaşandığını ve hükümet olarak gerek enflasyon gerekse fiyat artışlarını önlemek amacıyla ekonomik istikrarın sağlanması için gerekli tedbirlerin alındığını kaydetti.
Sanayici ve üreticilere verilen teşvikler sayesinde üretimde artış yaşandığını, ihracatta rekor kırıldığını anlatan Kılıç, tarım ürünü fiyatlarının belirlenmesinde girdi maliyetleri göz önünde bulundurularak çiftçiyi memnun edecek bir politika izlendiğini ve ürün destek primlerinin de arttığını anımsattı.

Kılıç, ”Dar gelirli 4 milyon haneye mali destekler sağlanmış, su, elektrik ve doğalgaz gibi kalemlerde 2500 lira altında borcu olan vatandaşlarımızın borçları silindi. Bu anlamda 30 milyar liralık bir bütçe ayrılmıştır. Hükümetimiz, stokçularla ile mücadele etmiştir. Tarım kredi kooperatiflerin sayısı arttırılmasıyla yine gıda fiyatlarının artışını engellemeye çalıştık. Asgari ücrette ciddi bir artış sağlandı. İşçi ücretlerindeki artış, memur maaşlarına yapılan iyileştirmeler ile sabit ve dar gelirli vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmedik. Alınan ekonomik tedbirler sayesinde yılsonuna kadar gıda fiyatlarında normalleşmenin olacağını uymuyoruz.” dedi.

Ülke olarak zor bir coğrafyada yer aldıklarını ve buna bağlı olarak sürekli iç kaosun neredeyse hiç bitmediği Suriye ve Irak, Ermenistan’ın düşman tavırları, İran’ın yayılmacı politikası, Yunanistan ile yaşanan sorunlar ile birlikte terörle mücadelenin devam ettiğini kaydeden Kılıç, Diyarbakır anneleri gibi platformların oluşması ve bölge halkının teröre geçit vermemesi yurt içinde terörün neredeyse bitmesini sağladığını aktardı.

6’ı masaya dikkat çeken Kılıç, şöyle devam etti:
”Başta CHP olmak üzere tüm benzemezler bir masa etrafına toplayarak destek vermeye başladılar. Tabi burada altılı masadan bahsediyorum, 6+1 diyenlerde var, masa altında saklayanları bulanlar var. dolayısıyla bu benzemezlerin bir araya gelmesi bugüne kadar hiç görülmemiş belki Türkiye siyasi arenasında görülmemiş bir tablo. Amaç 21 yıldır AK Parti hükümetlerinin kazanımlarını heba etmek, Türkiye’nin yükselişini önlemektir. Zira bu partilere baktığımızda kuruluş amaçları farklı, tüzükleri birbirinden farklı ve siyasi görüşleri birbirinden farklıdır. Bunların hangi alanda ve hangi minvalde bir araya geldiklerini kestiremiyoruz. Önümüzdeki süreçte de bunu göreceğiz.”

Mardin’de son yıllarda yapılan çalışmaları anlatan Kılıç, Mardin İl Başkanlığı olarak AK Parti serüvenini anlatan ‘Dünden bugüne bugünden 2023’e’ sloganıyla hem Türkiye’de hem de Mardin’de yapılan ve yapılacak çalışmaları vatandaşlara anlatacaklarını söyledi.

Kılıç, yapılan bazı çakışmaları şöyle sıraladı:

 

1. GAP – su verilmeye başlandı.
2. Tıp fakültesi
3. Ziraat fakültesi (onay alındı)
4. Ziraat teknopark
5. Güzel sanatlar ve tasarım fakültesi kuruldu (öğrenci aldı)
6. 150 okul
7. Şehir hastanesi 750 yataklı (projesi bitti)
8. Araştırma hastanesi 350 ek kapasite
9. Kızıltepe 150 yataklı ek hastane
10. Derik ilçemizde 75 yataklı devlet hastanesi projesi bitti.
11. Artuklu diş hastanesi hizmet vermeye başladı.
12. Midyat Nusaybin diş hastaneleri yapım aşmasında
13. Nusaybin Meslek Yüksek Okulu öğrenci alımına gidildi
14. Mardin’in içme suyu yatırım programına alındı.
15. Artuklu da 2. OSB kuruldu.
16. Midyat Artuklu yolu yapılmaktadır.
17. Kızıltepe Ceylanpınar ve Kızıltepe çevre yolu
18. Derik çevre yolu proje aşamasında
(Derik de yaşanan kaza da her aileye)
19. Artuklu Kızıltepe Midyat Nusaybin millet bahçeleri
20. Geçen sene 700 km bu sene 850 km kırsal mahallelerde yollar asfaltlandı
21. Kültür varlıklarını koruma müdürlüğü (anıtlar kurulu)
22. Kapalı spor salonları, yüzme havuzlar spor kompleksleri büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin birçok alanda çalışmaları devam etmektedir.
– Gençlik merkezleri
– Kültür ve sanat merkezleri
– Sosyal etkinlikler
23. Doğal gaz (her ilçemiz) (Nusaybin derik )
24. Sosyal yardımlar
25. Geçmiş dönemler de üniversitemizi tercih eden öğrencilerimizin en büyük problemi olan yurt problemlerini çözdük.
26. Huzur ve güven ile birlikte inanç ve tarih turizmi canlanmaya başlandı.