Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

300 kınalı keklik doğaya salındı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde iş

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde iş insanı Cebrail Dinler süne ile mücadele için şehir dışından getirdiği 300 kınalı kekliği doğaya saldı.

Makineleşme, bilinçsizce zirai ilaçlama ve bilinçsizce avlanma yüzünden nesli tükenmekte olan kınalı keklikler buğdaya büyük zarar veren süne ile mücadele büyük öneme sahip. Kızıltepeli iş insanı Cebrail Dinler de bu bilinçle kendi arkadaşının kınalı keklik çiftliğinden doğaya salınması için 300 kınalı kekliği ilçeye getirtti.

İş insanı Dinler, AK Parti Kızıltepe İlçe Başkanı Bülent Şahin ve çiftçilerden oluşan bir grup ilçede belirlenen noktalara kafeslerde tutulan kınalı keklikleri getirerek doğaya saldı. Bırakıldıkları alanda bir süre gezinen kınalı keklikler kanat çırparak gözlerden kayboldu.

 

Mardin bölgesinde kınalı kekliklerin neslinin tükenme noktasına geldiğini ifade eden Cebrail Dinler, “Şimdi kınalı keklik bizim bölgemizde daha önce çoktu. Avcılar onları öldürüyordu. Neredeyse bunların nesli tükenmektedir. Geçen iş insanı arkadaşım bana 300’e yakın kınalı keklik verdi. Bu hayvanların bölgeye çok faydası vardır. Süne hububata zarar veriyor, bu kınalı keklikler sün ve böcekleri yiyiyor. Onun için bu hayvanları bu ormanlık alana salmaya geldik. Bunları saldık, inşallah bölgemizde de bunların nesli daha da çoğalır. Jandarmaya da söyledik, köy muhtarlarına haber verilecek. İnşallah bu hayvanlar burada bundan sonra barınacak” dedi.

AK Parti Kızıltepe İlçe Başkanı Bülent Şahin de şunları söyledi:

“İş adamımız Cebrail Dinler’in öncülüğünde doğaya kınalı keklik bıraktık. Özellikle süne dediğimiz böceklerin beslenmesinde bunların büyük bir faydası olacak. Böyle bir girişimde bulunduğu için, doğaya katkılarından dolayı sayın Cebrail Dinler ağabeyimize teşekkür ediyoruz.”