Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başhekim Kalkan görevinden istifa etti

Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Serdar Kalkan, görevinden istifa etti.

Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekimi

Başhekim Serdar Kalkan, yayınladığı mesajda 16 Aralık 2021 tarihinden bu yana yürütmüş olduğu Mardin Kızıltepe Devlet Hastanesi Başhekimliği görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Kalkan, Çalıştığı süre zarfında Kızıltepe’nin 28 Yoğun Bakım Yatağı, 272 Servis yatak kapasitesiyle 300 yataklı hastanede 1,5 yıl süren COVİD-19 Pandemisi başta olmak üzere ve sonrasında sağlık hizmet sunumunda elinden geldiği kadarıyla idari ekip ve hastane çalışanları ile hizmet etmeye çalıştığını söyledi.

Hizmet ettiği süre boyunca Yoğun Bakım yataklarını ve Ameliyathane kapasitesini yüzde 100, Servis Yatak Kapasitesini yüzde 25 oranında arttırdıklarını ifade eden Kaplan, “İlçemizde olmayan ilk kez yapılması planlanan Kalp Koroner Anjiografi Merkezi, Kalp koroner Yoğun Bakım, Çocuk Acil Servis, Çocuk Yoğun Bakım Merkezi kuruldu. Kızıltepe nüfusun çok yoğun olduğu bir ilçe olup Türkiye de birçok il nüfusundan daha fazla olması sebebi ile Diğer Kamu, Özel ve Üniversite Hastanelerine çok sayıda sevkimiz olup tüm idari ekip ile bu sevklerin önemli ölçüde azalmasını hep beraber başardık. Bir hastanın sevki demek tüm ailenin ve akrabaların başka bir yere sevki olduğu için bu hassasiyete önem vererek bu konu üzerinde çok ciddi çalışmalarımız oldu.” dedi

Halka hizmet, Hakka Hizmet ilkesi ile bölgenin, ilin ve ilçenin tüm hassasiyetlerini gözeterek bölge insanına, sağlık çalışanlarına, hasta ve hasta yakınlarının tüm problemlerini ve sıkıntılarını randevusuz bir şekilde tek tek dinleyerek yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Kalkan, şunları kaydetti:

“İnşallah yardıma muhtaç hastası olan herkese ulaşabilmişizdir. İlimizde olmayan ve ilk olarak hastanemiz çalışma arkadaşlarımızın büyük gayreti sonucu İlk Anne Dostu Hastane Ünvanını aldık. Diyabet hastaları için Diyabet Okulu ve Gebelerimiz için Gebe Okulu hizmetlerini yaygınlaştırarak daha fazla insanımızı bilgilendirip eğitim verdik. Diyabet hastaları için kritik öneme sahip olan Endokrinoloji ve Metabolizma bölümü ilk kez ilçemizde hizmet vermeye başladı. Hastaneye gelemeyip evde bakıma muhtaç olan hastalara Evde Bakım Biriminin hizmet alanlarını genişleterek daha fazla hizmet etmeye çalıştık.”

Kızıltepe’nin ülkedeki sıradan küçük ilçelerden çok faklı olduğunu, resmi nüfus ve hizmet verdikleri çevre ilçeler ve ilçelere gelen göç nedeni ile 600 bin civarında insana sağlık hizmeti verdiklerini anımsatan Kalkan, “Coğrafi bölge artan nüfusumuz ve bu bölgede koroner kalp hastalıklarının yüksek oranda görülmesi nedeni ile çok sayıda kalp rahatsızlığı ve kalp krizi olan bir bölgede yaşamaktayız. Eskiden kalp krizi nedeni ile mardin Diyarbakır yolunda bir insanımızı akrabamızı kaybettik. Sonradan Mardin ilimize Koroner Anjiografi Merkezi kurulması ile bu oran azalmıştır. Kalp krizlerinde hastanın krizi geçirmeye başlaması ve anjiografi merkezine yetişme süresi hastanın yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgiyi belirler. Kalp hastalarımızın çok olması ve bu hastalık görülme oranının yüksek olduğu bir yerde yaşamamız nedeniyle hastanemize de Koroner Anjiografi Merkezi ve Koroner Yoğun bakım Servisi yapılmasının planladık.” ifadelerini kullandı

Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde kalp krizine hemen müdahale edebilecek bir Kalp Koroner Anjiografi Merkezi yapıldığını vurgulayan Kalkan, Bu hastaların kalp krizi esnasında öncesinde ve sonrasında takip ve tedavi edilebileceği 7 yataklı Koroner Yoğun Bakım Servisi’nin de hizmete hazır geldiğini ve bu denli büyük bir nüfusa hizmet edebilmek için hastane kapasitelerini arttırmak için hastaneye Ek Hizmet Binasını yaptıklarını kaydetti.

Başhekim Kalkan, Ek Hizmet Binası ile birlikte planlanan diğer çalışmaları da şu şekilde sıraladı:

1– Hastanemizde günlük 2 bin civarında Acil Servis başvurusu olup çok ciddi yoğunluğumuz olması sebebi ile Çocuk Acil Servisini ayırıp bir ilk olarak sadece çocuk hastalara hizmet verecek olan Çocuk Acil Servisi planı yapıldı.

2- Hastanemizde poliklinik hizmetlerinde daha kaliteli hizmet ve yoğunluğu azaltıp daha fazla hasta bakabilmek için ek 16 Çocuk Poliklinik odası planı yapıldı.
3- Hastanemizde ilk kez olacak olan Çocuk Yoğun Bakım Servisi açılmasını planladık. İlçemiz genç nüfusun yoğun olduğu bir yer olup çocuk hastalarının bakımı ve başka hastanelere sevk edilmesini önlemek amacıyla yapıldı.
4- Hastanemiz ana binada 20 yataklı erişkin hastalar için Yoğun Bakım Servisimiz bulunurken ek binada 21 yoğun bakım yatağı daha planlayıp kapasitemizi %100 üzerine çıkarmayı planladık.
5- Hastanemiz ana binada 6 odalı ameliyathanemiz olup buna ek olarak 5 oda daha eklenerek ameliyathanemizi %100 yakın artmış olduk.
6- Hastanemiz ek binasında 80 servis yatağı daha açarak servis yatak kapasitemizi daha iyi sağlık hizmeti vermek için artmış olduk.

SERDAR KALKAN KİMDİR?
Mardin ili Kızıltepe İlçesinde doğdu. İlkokul orta ve liseyi Kızıltepe de okudu. Pratisyen Hekim olarak Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. İhtisasını Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları (Dâhiliye) bölümünde tamamladı. Mardin Derik Devlet Hastanesinde İç Hastalıkları Uzmanı olarak atandı ve zorunlu hizmetini tamamladı.

Mardin Derik Devlet Hastanesinde Hastane Yöneticiliği (Başhekimlik) yaptı. Daha sonra Mardin Park Özel Hastanesinde çalıştı. Mardin Kamu Hastaneleri İl Müdürlüğünde Yoğun Bakım Sorumluluğu görevi sonrasında Mardin Mazıdağı İlçe Hastanesinde Başhekimlik yaptı.
Mardin İli Kamu Hastaneleri Kurumunda İdari İşler Başkanlığı yaptı. Mardin den İzmir Urla İlçe Hastanesine Atandı ve orada 2 yıl çalıştıktan sonra alt bölge ataması ile kendi isteği ile Mardin Kızıltepe Devlet Hastanesine atandı. Hastanemizde bir süre Başhekim yardımcılığı görevini yaptıktan sonra Aralık 2021 tarihinde Kızıltepe Devlet Hastanesine Başhekim olarak atanmıştı.
Kalkan, İyi derecede İngilizce ve Kürtçe bilmektedir.